kpb

Pokłosie - pokaz przedpremierowy

POKŁOSIE - pokaz przedpremierowy
4 listopada 2012, godz. 16.00


W niedzielę, 4 listopada, w Kinie Pod Baranami odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu Pokłosie Władysława Pasikowskiego. Projekcja rozpocznie się o godzinie 16.00.


POKŁOSIE | POKŁOSIE
reż. Władysław Pasikowski, Polska/Holandia/Rosja/Słowacja 2012, 102'
- premiera: 9 listopada
 
Pokłosie opowiada opartą na faktach historię Franciszka Kaliny (Ireneusz Czop), który po latach emigracji przyjeżdża do Polski, zaalarmowany wiadomością, że jego młodszy brat (Maciej Stuhr) popadł w konflikt z mieszkańcami swojej wsi. Po przyjeździe odkrywa, że przyczyną jest mroczna tajemnica, mająca związek ze zbiorowym mordem popełnionym na żydowskich sąsiadach w trakcie II wojny światowej.

Scenariusz Pokłosia, autorstwa Władysława Pasikowskiego, opisuje współczesne dylematy dotyczące tragicznych wydarzeń polskiej i europejskiej historii z czasów II wojny światowej. Powstał z inspiracji wydarzeniami pogromu w Jedwabnem, pod wpływem szoku, jakim stała się dla prawie 45-letniego autora, tak jak dla całego polskiego społeczeństwa, świadomość, że Polacy nie byli tylko ofiarami i bohaterami II wojny światowej, ale w Jedwabnem stali się także oprawcami swoich żydowskich sąsiadów.

Pokłosie nie jest jednak historią mordu w Jedwabnem. W ogóle nie jest filmem historycznym - wyjaśnia reżyser. - To film współczesny opowiadający o reakcjach ludzi na fakt odkrycia śladów wojennych zbrodni popełnionych przez sąsiadów na sąsiadach. Co należy zrobić, gdy dowiadujemy się, że „miły staruszek” z drugiego piętra 60 lat temu grabił i mordował, korzystając z wojennej zawieruchy. Co należy zrobić i jak z tym żyć, gdy miły staruszek był naszym dziadkiem?

Pokłosie zostało nagrodzone przez dziennikarzy podczas 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.


Bookmark and Share

archiwum