kpb

Retrospektywa twórczości Jima Sheridana

RETROSPEKTYWA TWÓRCZOŚCI JIMA SHERIDANA
15 - 20 września 2012

Kino Pod Baranami zaprasza na przegląd filmów Jima Sheridana, kluczowej postaci współczesnego kina irlandzkiego.

Jim Sheridan, urodzony w 1949 roku w Dublinie, swoją karierę rozpoczął w teatrze. Jako scenarzysta i reżyser filmowy zadebiutował w 1989 roku filmem Moja lewa stopa z Danielem Day-Lewisem w oskarowej roli niepełnosprawnego artysty Christy’ego Browna. Znaczną część swoich dzieł poświęcił konfliktowi w Irlandii Północnej. Interesowały go przede wszystkim losy ludzi uwikłanych w ten konflikt oraz relacje rodzinne, pozostające w centrum jego filmowego świata. Odwołując się do własnych doświadczeń, obrazował również życie irlandzkich imigrantów w Stanach Zjednoczonych. Charakterystyczną cechą jego filmów jest kunsztowna gra aktorska. Dotyczy to zarówno występujących u niego wielkich zdobywców Oskarów, jak i małych dzieci.

Przegląd w Kinie Pod Baranami przypomina największe osiągnięcia filmowe Sheridana oraz wyjątkowe i pełne pasji przesłanie tego wybitnego aktora, scenarzysty, producenta i reżysera.


PROGRAM:

sobota, 15 września
19.00  POLE
 | THE FIELD
reż. Jim Sheridan, Irlandia 1990, 107’

niedziela, 16 września
19.00  W IMIĘ OJCA
 | IN THE NAME OF THE FATHER
reż. Jim Sheridan, Irlandia/Wielka Brytania 1993, 133’

poniedziałek, 17 września
19.00  NASZA AMERYKA
 | IN AMERICA
reż. Jim Sheridan, Irlandia/Wielka Brytania 2003, 105’

wtorek, 18 września
19.00  SPIRALA PRZEMOCY
 | SOME MOTHER'S SON
reż. Terry George, Irlandia/USA 1996, 112’

środa, 19 września
19.00  KRWAWA NIEDZIELA
 | BLOODY SUNDAY
reż. Paul Greengrass, Irlandia/Wielka Brytania 2002, 107’

czwartek, 20 września
19.00  MOJA LEWA STOPA
 | MY LEFT FOOT
reż. Jim Sheridan, Irlandia/Wielka Brytania 1989, 103’


O FILMACH:

KRWAWA NIEDZIELA | BLOODY SUNDAY
reż. Paul Greengrass, Irlandia/Wielka Brytania 2002, 107’

Film, współprodukowany przez Jima Sheridana, jest fabularnym zapisem dramatycznych wydarzeń z 30 stycznia 1972 roku, kiedy z przedmieść Derry w Irlandii Północnej wyruszył pokojowy marsz zorganizowany przez społeczny ruch Civil Rights. Mimo starań organizatorów nie udało się uniknąć starć z brytyjskim wojskiem, w których zginęło 14 osób. To wydarzenie, nazywane dziś Krwawą Niedzielą, stało się punktem zwrotnym w historii wielowiekowego konfliktu między Irlandczykami a Brytyjczykami. Po masakrze w Derry, Irlandia Północna stanęła w obliczu wybuchu wojny domowej. Wielu młodych ludzi wstąpiło w szeregi katolickiej organizacji terrorystycznej IRA i protestanckiej UVF, co rozkręciło spiralę przemocy trwającą już kilkadziesiąt lat.

MOJA LEWA STOPA | MY LEFT FOOT
reż. Jim Sheridan, Irlandia/Wielka Brytania 1989, 103’

Film oparty na prawdziwej historii. Christy Brown (1932-1981) przychodzi na świat w biednej irlandzkiej rodzinie. Cierpi na ciężkie porażenie mózgowe, jest niemal całkowicie sparaliżowany, może poruszać jedynie lewą stopą. Dorosły Chris zostaje malarzem i pisarzem, który używa do tworzenia swojej jedynej sprawnej kończyny - lewej stopy. Film obrazuje życie niezwykłego człowieka, który mimo ciężkiej choroby realizował swoje marzenia. Daniel Day-Lewis za rolę Browna otrzymał liczne nagrody, w tym Oskara za najlepszą rolę męską.

NASZA AMERYKA | IN AMERICA
reż. Jim Sheridan, Irlandia/Wielka Brytania 2003, 105’

Nasza Ameryka to podnoszący na duchu film o sile nadziei, wiary, a nawet magii, inspirowany wątkami autobiograficznymi twórcy, Jima Sheridana. Jest to historia irlandzkiej rodziny, która dzielnie stawia czoła trudnościom, z którymi boryka się większość imigrantów w Nowym Jorku. Historia, przedstawiona w oryginalny sposób, z punktu widzenia dwóch pełnych entuzjazmu i energicznych dziewczynek - Christy i Ariel - opowiada o wspomnieniach, sekretach, miłości, stracie i zaczynaniu wszystkiego od nowa. Zanim dzieci i ich rodzice, Johnny Paddy Considine i Sarah Samantha Morton, podejmą wyzwanie i spełnią swe marzenie o nowym domu, muszą wyleczyć emocjonalne rany i pokonać żal, który nęka ich wszystkich po bolesnej stracie.

POLE | THE FIELD
reż. Jim Sheridan, Irlandia 1990, 107’

Film jest adaptacją sztuki Johna B. Keane'a. Rodzina irlandzkiego farmera „Bulla” McCabe'a żyje z dala od siedlisk ludzkich i od pokoleń dzierżawi skrawek ziemi. McCabe (Richard Harris) wyznaje zasadę, że człowiek bez ziemi jest nikim i pragnie wykupić dzierżawione pole. Właścicielka pola postanawia wystawić je na aukcję. Wydaje się, że marzenie McCabe'a się spełni i zdobędzie wymarzoną ziemię, ale w miasteczku pojawia się bogaty Amerykanin, który chciałby wybudować w pobliżu drogę i również potrzebuje tego pola. Richard Harris za rolę McCabe'a był nominowany do Oskara i Złotego Globu.

SPIRALA PRZEMOCY | SOME MOTHER'S SON
reż. Terry George, Irlandia/USA 1996, 112’

Wdowa Kathleen Quigley stara się trzymać z dala od politycznych rozgrywek, które mają miejsce w Irlandii. Tego samego uczyła zawsze swoje dzieci. Tym większym szokiem jest dla niej wiadomość o aresztowaniu i skazaniu na długoletnie więzienie jej syna, Gerarda, który razem z aktywistą IRA, Frankiem Higginsem, dokonał zamachu na brytyjskich żołnierzy. Kathleen Quigley i Annie Higgins odwiedzają swych synów w więzieniu. Starają się również zrozumieć swoje odmienne poglądy. Sytuacja ich synów staje się coraz bardziej dramatyczna. Gdy Frank postanawia ogłosić bunt więźniów i rozpocząć protestacyjną głodówkę, domagając się, by wojownicy IRA traktowani byli w więzieniach na zasadach, jakie przysługują jeńcom wojennym, Gerard przyłącza się do protestu. Film nawiązuje do prawdziwej historii strajku w więzieniu w Belfaście w 1981 roku. Jim Sheridan jest autorem scenariusza i producentem filmu.

W IMIĘ OJCA | IN THE NAME OF THE FATHER
reż. Jim Sheridan, Irlandia/Wielka Brytania 1993, 133’

Gerry Conlon dorastał we wstrząsanym zamachami terrorystycznymi Belfaście początku lat 70. Był drobnym złodziejaszkiem, który ku niezadowoleniu swego ojca - Giuseppe - większość czasu spędzał w okolicznych barach. Gdy Gerry popadł w konflikt z IRA, ojciec wysłał go do Anglii, gdzie chłopak został niesłusznie oskarżony o udział w zamachu bombowym, w którym zginęło wielu niewinnych ludzi. W czasie brutalnego śledztwa obydwaj przyznają się do winy i - mimo istniejących dowodów niewinności - zostają skazani na kary wieloletniego pozbawienia wolności. Minęło wiele lat, zanim dzięki wysiłkom energicznej pani mecenas Gerry zdołał udowodnić swą niewinność, oczyścić imię ojca i ujawnić światu prawdę o jednej z największych pomyłek w historii brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości. Film był nominowany do Oskara aż w siedmiu kategoriach.


BILETY:
normalny - 16 zł 
ulgowy - 13 zł

KARNET (6 filmów): 54 zł

Aby zarezerwować Karnet - prosimy o maila (kasa@kinopodbaranami.pl), telefon (12 423 07 68) lub info na Gadu-Gadu (GG 1: 5911809, GG 2 :41836732 ).

 

Na uczestników przeglądu czekają atrakcyjne promocje w Irish Pubie 'Pod Papugami' (ul. Św. Jana 18)!
Szczegóły promocji TUTAJ. 





ORGANIZATORZY:

Festiwal Tofifest 
Irlandzki Instytut Filmowy

                    
Bookmark and Share

archiwum