kpb

Spotkanie z sufizmem

SPOTKANIE Z SUFIZMEM
30 czerwca 2012, godz. 19.00


W sobotę, 30 czerwca w Kinie Pod Baranami odbędzie się wyjątkowe wydarzenie - SPOTKANIE Z SUFIZMEM. W programie prezentacja mistycznej poezji perskiej, projekcja filmu Pan Ibrahim i Kwiaty Koranu oraz dyskusja na temat duchowej ścieżki tradycji sufickiej.

W świat mistyki islamu wprowadzi uczestników spotkania warszawskie Wydawnictwo Barbelo, prezentując fragmenty świeżo wydanego tomu „Alchemia miłości” poświęconego twórcom poezji sufickiej. Po krótkim wprowadzeniu zaprezentujemy film Pan Ibrahim i Kwiaty Koranu w reżyserii François Dupeyrona. Po projekcji zapraszamy uczestników spotkania do wspólnej rozmowy z Andrzejem Saramowiczem, praktykującym muzułmaninem, założycielem pierwszej w Polsce Szkoły Nauk Sufich i Polskiej Fundacji Sufich im. Dżelaladdina Rumiego, oraz Elżbietą i Andrzejem Lisowskimi, znanymi krakowskimi dziennikarzami i podróżnikami.


BILETY:
16 zł  (normalny) | 14 zł (ulgowy)


Dzień wcześniej, 29 czerwca Wydawnictwo Barbelo zaprasza do Czułego Barbarzyńcy (ul. Powiśle 11) na promocję książki „Alchemia miłości” oraz spotkanie z autorem przekładu, dr. Błażejem Gałkowskim. Tam też odbędzie się koncert muzyki irańskiej w wykonaniu duetu Sol et Luna. Wstęp: 10 zł


PAN IBRAHIM I KWIATY KORANU
| MONSIEUR IBRAHIM ET LES FLEURS DE CORAN

reż. François Dupeyron, Francja 2003, 94’
 
Złote Globy 2004: nominacja do narody za najlepszy film zagraniczny
Cezary 2004: nagroda dla najlepszego aktora (Omar Sharif)
Goya 2005: nominacja za najlepszy film zagraniczny


Film, nakręcony na podstawie opowiadania Erica-Emmanuela Schmitta, opowiada o niezwykłej przyjaźni dorastającego żydowskiego chłopca o imieniu Momo i tytułowego pana Ibrahima, starego tureckiego sklepikarza, dla którego wszystkie mądrości życiowe zawarte są w Koranie. Akcja filmu toczy się w Paryżu w latach 60. XX wieku. Pewnego dnia starzec przyłapuje chłopaka na kradzieży. Zamiast wymierzyć mu karę, postanawia zaopiekować się nim i wprowadzić go w świat nowych wartości - sufickiego mistycyzmu.

ZWIASTUN:

ORGANIZATORZY:

Wydawnictwo Barbelo
Kino Pod Baranami
Czuły Barbarzyńca
Bookmark and Share

archiwum