kpb

Conrad Festival 2011

CONRAD FESTIVAL 2011
LITERATURA I FILM
3-5 listopada 2011

W dniach 3 -5 listopada Kino Pod Baranami zaprasza na wieczorne pokazy filmów w ramach trzeciej edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada, która wyrasta z przekonania o niewyczerpanym bogactwie innych niż nasze języków i światów. Joseph Conrad był jednym z najpilniejszych eksploratorów inności w nowoczesnej kulturze Zachodu.

Pasmo filmowe tegorocznego Festiwalu poświęcone zostało Robertowi Walserowi. Miłośnicy twórczości szwajcarskiego prozaika, ale także ci, którzy przygodę z jego tekstami mają dopiero przed sobą, zobaczą trzy wybitne filmy: ekranizację pierwszej powieści Walsera - INSTYTUT BENJAMENTA w reżyserii braci Quay (wraz z zestawem krótkich filmów tych twórców); KRÓLEWNĘ ŚNIEŻKĘ - awangardowy projekt João Césara Monteiro będący ekranizacją sztuki Walsera, w której jednym z głównych bohaterów jest ciemność oraz OPIEKUNA I JEGO POETĘ wyreżyserowanego przez Percy’ego Adlona, twórcę słynnej tragikomedii, Bagdad Cafe.

Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny.
Wejściówki do odbioru w Kasie Kina w dniu seansu.


PROGRAM
:

czwartek, 3 listopada, godz. 21.00
POKAZ FILMÓW BRACI QUAY
Wprowadzenie: Werner Morlang

krótkie metraże inspirowane twórczością Roberta Walsera
STILLE NACHT I: DRAMOLET
| STILLE NACHT I: DRAMOLET 
reż. Stephen & Timothy Quay, 1988, 1’ (in English, with Polish subtitles)
THE COMB | THE COMB
reż. Stephen & Timothy Quay, 1990, 17’ (in English, with Polish subtitles)
TALES FROM THE VIENNA WOODS | TALES FROM THE VIENNA WOODS
reż. Stephen & Timothy Quay, 1992, 3’ (in English, with Polish subtitles)
ORAZ
adaptacja powieści Jakob von Gunten Roberta Walsera
INSTYTUT BENJAMENTA, CZYLI TEN SEN, KTÓRY NAZYWAJĄ ŻYCIEM
| INSTITUTE BENJAMENTA, OR THIS DREAM PEOPLE CALL HUMAN LIFE
reż. Stephen & Timothy Quay, Wielka Brytania 1995, 104’ (in English, with Polish subtitles)

Jakob von Gunten, potomek arystokratycznej rodziny zapisuje się do Instytutu Benjamenta, by zdobyć zawód służącego. Właścicielami szkoły są Johannes Benjament i jego siostra Lisa. Podczas lekcji grupa podstarzałych uczniów ćwiczy eleganckie ukłony i zwroty, składa serwetki, czyści sztućce, nosi wiadra pełne wody. Von Gunten, który z ciekawością obserwuje innych, poznaje mroczne tajemnice placówki. Wkrótce dostrzega, że erotycznym zainteresowaniem zaczyna go darzyć Johannes, żyjący w kazirodczym związku z siostrą. O jego względy zabiega także piękna Lisa i szkolny prymus - Kraus. Pojawienie się Jakoba przyśpiesza od dawna postępujący w Instytucie proces dekadencji... Scenariusz powstał na motywach powieści Jakob von Gunten z 1908 roku, autorstwa Roberta Walsera, wybitnego pisarza szwajcarskiego. Film otrzymał nagrodę specjalną na festiwalu w Locarno.


piątek, 4 listopada, godz. 21.00
KRÓLEWNA ŚNIEŻKA
| BRANCA DE NEVE
reż. João César Monteiro, Portugalia 2000, 75’ (in Portugese, with English and Polish subtitles)
Wprowadzenie: Reto Sorg

Film eksperymentalny na podstawie Snow White Walsera miał swoja prezentację na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Zamiast szukać, wolę słuchać - przyznaje jeden z bohaterów kultowej sztuki szwajcarskiego pisarza. Stwierdzenie to stanowi punkt wyjścia dla przełomowej filmowej adaptacji, w której ciemność stanowi istotny element. Królewna Śnieżka stawia pytania: Czy postrzegamy lepiej, gdy postrzegamy jedynie słowa? Trudne, radykalne, ale istotne.


sobota, 5 listopada, godz. 21.00
OPIEKUN I JEGO POETA
| DER VORMUND UND SEIN DICHTER
reż. Percy Adlon, Niemcy 1978, 89’ (in German, with Polish subtitles)
Wprowadzenie: Susan Bernofsky

Film pokazuje prawdziwą historię niezwykłej przyjaźni między szwajcarskim pisarzem Robertem Walserem (obecnie uważanym za jednego z najważniejszych pisarzy niemieckojęzycznych XX-go wieku), a krytykiem z Zurychu, redaktorem i mecenasem sztuki, Carlem Seeligem. Lata 1933-1956 niemal całkowicie zapomniany przez świat zewnętrzny poeta spędza w domu dla psychicznie chorych w Appenzell - Ausserrhoden w miejscowości Herisau w Szwajcarii, gdzie leczy przewlekłą schizofrenię. Seelig regularnie odwiedza poetę. Ich przyjaźń trwa do śmierci Walsera w 1956 roku.





Oficjalna strona Festiwalu: www.conradfestival.pl

SPOT festiwalowy:

Bookmark and Share

archiwum