kpb

Festiwal Nauki w Krakowie: program filmowyprogram filmowy
11-13 maja 2011

Pokazy towarzyszące Festiwalowi Nauki w Krakowie.

Wstęp wolny na wszystkie seanse!
Wejściówki do odbioru w kasie Kina od godziny przed seansem.


środa, 11 maja 2011, godz. 12.00
oraz
czwartek, 12 maja 2011, godz. 12.00
ZESTAW FILMÓW KRÓTKICH
, łączny czas projekcji: 111’

W programie zestawu:

MARIA | MARIA
reż. Krzysztof Szmagier, Polska 1998, 45’
Film przedstawia miejsca związane z Marią Skłodowska-Curie - zarówno w Polsce, jaki i we Francji (Paryż). Ukazana jest młoda Maria, jej dom rodzinny, miejsca, które odwiedzała: Warszawa końca XIX wieku oraz Paryż na przełomie wieków i później już w wieku XX. Szmagier prezentuje w swym filmie całe życie uczonej, w poszczególnych jego etapach w kolejności chronologicznej. Obraz zawiera kilka archiwalnych ujęć. Jako dodatek nakręcono także krótką historie pokojowego ruchu Pagłosz, w którym działał między innymi polski naukowiec, prof. Józef Rotblat, uczeń Marii Skłodowskiej-Curie, nagrodzony pokojową nagrodą Nobla w 1995 roku. Film został nakręcony z okazji 100 rocznicy odkrycia polonu i radu.

KOBIETA UCZONA - MARIA SKŁODOWSKA-CURIE
| KOBIETA UCZONA - MARIA SKŁODOWSKA-CURIE
Polska 2007, 11’
Film powstał we współpracy L'Oreal Polska z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie (Polskim Towarzystwem Chemicznym) i Archiwum PAN z okazji 140 rocznicy urodzin uczonej, a także jako dopełnienie nagród przyznawanych co roku przez firmę L'Oreal kobietom wyróżniającym się w pracy badawczej. Oparty jest na cytatach z listów i autobiografii uczonej. Ukazuje kraj jej urodzenia, losy Marii przed wyjazdem na studia, przeżycia związane z pierwszą miłością, potem atmosferę pracy i życia w Paryżu.

MARIA SKŁODOWSKA-CURIE | MARIA SKŁODOWSKA-CURIE
reż. Bohgdan Rączkowski, Polska 2003, 30’
Film nakręcony dla Telewizji Polskiej z okazji 100 rocznicy przyznania Skłodowskiej-Curie I Nagrody Nobla. Film prezentuje postać uczonej na tle epok, końca XIX, początku XX wieku i tegoż wieku w rozkwicie. Reżyser pokazuje historię Polski, jej bohaterów, dzieje powstań narodowych - wplata w nie losy panny Marii Skłodowskiej, potem Madame Skłodowskiej-Curie. Ukazuje życie uczonej, jej dokonania także na tle dokonań i wynalazków epoki.

ŻYCIE I DZIEŁO MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE
| ŻYCIE I DZIEŁO MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE
Polska 2000, 25’
Film nakręcony przez studio Gali przy współpracy z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie (Polskim Towarzystwem Chemicznym) ukazujący życie i dokonania uczonej. Zawarto w nim także fragmenty archiwalne z pobytu Skłodowskiej-Curie w USA, pracy w laboratorium. Realizatorzy skupili się na prezentacji polskich korzeni Marii Skłodowskiej, jej silnego związku z ojczyzną, pomimo oddalenia i pracy we Francji oraz pełnej poświęcenia działalności w okresie I wojny światowej. Muzyka słyszana w tle to kompozycje Fryderyka Chopina, co jeszcze bardziej osadza uczoną i treść filmu w polskim klimacie narodowym.


piątek, 13 maja 2011, godz. 12.00

PALMY PANA SCHUTZA
| LES PALMES DE MONSIEUR SCHUTZ
reż. Claude Pinoteau, Francja, 1997, 106’

Film opowiada o początkach miłości i małżeństwie Piotra i Marii Curie. Młodzi naukowcy w pracowni niejakiego Schutza odkrywają promieniotwórcze właściwości radu. Schutz, bardzo ambitny, lecz mało uzdolniony, najpierw chce wyrzucić oboje z laboratorium, ostatecznie jednak godzi się na współpracę. W swojej zachłanności chce przywłaszczyć sobie osiągnięcia Marii i Pierre’a Curie, po to aby zdobyć Palmę - najwyższe wyróżnienie w świecie francuskiej nauki. Scenariusz został napisany na podstawie sztuki Jeana-Noëla Fenwicka.
Bookmark and Share

archiwum