kpb

Weekend z Cyfrowym Planete Doc

WEEKEND Z CYFROWYM PLANETE DOC
6 - 8 maja 2011

8. Planete Doc Film Festival - warszawski festiwal filmów dokumentalnych w Europie - odwiedzi Kino Pod Baranami w ramach „Weekendu z cyfrowym Planete Doc".

Ponownie odbędą się symultaniczne pokazy filmów festiwalowych w 22 kinach całej Polski, które dadzą szansę każdemu poczuć się mieszkańcem globalnej wioski. 

Widzowie wybiorą najlepszy film, który otrzyma nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

Tytuły tegorocznego „Weekendu z Planete Doc” to uznane i nagradzane na świecie filmy, w tym kandydat do Oscara - KRAJ GAZEM PŁYNĄCY (Gasland). Film daje szansę na zetkniecie się z rzeczywistością, o której nie dowiemy się z mediów ani od polityków i zmierzenie się z pytaniem: czy gaz łupkowy to naprawdę bezpieczne źródło energii? Innymi szokującymi filmami będą KREW W TWOIM TELEFONIE (Blood in the Mobile) i NIE ZALEŻY WAM NA PRAWDZIE (You Don’t Like the Truth). Pierwszy pokaże, że używanie telefonu komórkowego „sponsoruje” wojny domowe w Kongo, a drugi - tragiczny los 17-latka w więzieniu w Guantanamo.

„Weekend z cyfrowym Planete Doc” zakończy debata Greenpeace i Fundacji im. Heinricha Bölla na temat przyszłości energii. Wstępem do rozmowy o polityce klimatycznej rządu, bezpieczeństwie energetycznym i energii odnawialnej w Polsce będzie film CZWARTA REWOLUCJA (Die 4. Revolution).


Program:

piątek, 6 maja
19.30
  KREW W TWOIM TELEFONIE | BLOOD IN THE MOBILE
reż. Frank Piasecki Poulsen, Niemcy/Dania 2010, 82'

Czy rzeczywiście wiemy, co kryje w sobie nasz telefon? Reżyser tego filmu ujawnia silne i wstrząsające powiązania przemysłu telefonii komórkowej z nielegalnym wydobyciem surowców w Kongo. Każda wykonana przez komórkę rozmowa nakręca zbrodniczy biznes, przysparzając dochodów nielegalnym kopalniom surowców mineralnych w Kongo. Ten kraj, który posiada tak olbrzymie i bogate złoża surowców mineralnych, od lat ogarnięty jest wojną, w której do tej pory zginęło już prawie 5 milionów ludzi, a 300 tysięcy kobiet brutalnie zgwałcono.

21.00  NIE ZALEŻY WAM NA PRAWDZIE | YOU DON'T LIKE THE TRUTH
reż. Luc Côté, Patricio Henriquez, Kanada 2010, 99'

 „Jesteśmy tu, aby ci pomóc” - tak brzmią pierwsze słowa agentów śledczych, przesłuchujących Omara Ahmeda Kadara, Kanadyjczyka, który w 1986 roku, w wieku 15 lat, został aresztowany przez amerykańskich żołnierzy. Trafił najpierw do bazy wojskowej, a następnie, w październiku 2002 roku, po licznych przesłuchaniach i torturach, do więzienia w Guantanamo. Amerykański rząd oskarżył nastolatka o zabicie amerykańskich żołnierzy i po raz pierwszy w historii uznał nastoletnie dziecko za zbrodniarza wojennego. Film przedstawia kulisy tej sprawy.

sobota, 7 maja
19.15  KRAJ GAZEM PŁYNĄCY
| GASLAND
reż. Josh Fox, USA 2010, 104'

Nominacja do Oscara 2011
W czasach walki o surowce energetyczne i boomu na ekologię hasło “gaz naturalny” może brzmieć jak objawienie. Okazuje się, że Ameryka śpi na największych złożach gazu naturalnego na świecie i jednocześnie śniąc o energetycznej potędze nie widzi tego, co dzieje się na jawie. Josh Fox - autor filmu - pewnie również żyłby w nieświadomości, gdyby pewnego dnia pewna firma energetyczna nie złożyła mu kuszącej propozycji - 100 tys. dolarów w zamian za tymczasowe wydzierżawienie jego ziemi pod wydobycie gazu łupkowego.

21.00  UPADEK GUBERNATORA | CLIENT 9: THE RISE AND FALL OF ELIOT SPITZER
reż. Alex Gibney, USA 2010, 117'

Pomieszczenie zanurzone jest w półmroku. W pokoju siedzi człowiek i snuje swój monolog. To Michael Rupert - bohater i narrator filmu, który sam określa siebie mianem dziennikarza śledczego lub radykalnego myśliciela. W istocie - trudno odmówić mu radykalizmu i konsekwencji. Przez lata poświęcił swej pracy tyle, że trudno nazwać go jedynie publicystą. Co może powiedzieć o świecie jeden człowiek? Czy narracja zbudowana w oparciu o jeden głos może jeszcze kogokolwiek przekonać?

niedziela, 8 maja
16.00  CZWARTA REWOLUCJA
| DIE 4. REVOLUTION
reż. Carl-A. Fechner, Niemcy/USA 2010, 87'

Oświetlone wieżowce, kilometry stojących w korku samochodów, świecące neony i miliony elektrycznych urządzeń - spoglądając na krajobraz współczesnych miast zdajemy sobie sprawę, że funkcjonują one tylko dzięki ogromnej ilości bezustannie dostarczanej energii, pozyskiwanej głównie ze spalania paliw kopalnych. W dobie kryzysów ekonomicznych, paliwowych i ekologicznych jedno jest pewne - dłużej tak być nie może. Ekolodzy uważają, że w ciągu 30 lat możemy całkowicie przestawić się na energię odnawialną, która będzie czysta, tania i ogólnodostępna. Brzmi to jak utopia? Film udowadnia, że jest to możliwe.

17.30  Czy koniec ropy to koniec cywilizacji?
Energia w stu procentach odnawialna - utopijna wizja czy realna przyszłość?

- debata Greenpeace i Fundacji Im. Heinricha Bölla
wstęp wolny



BILETY:
normalny: 12 zł
ulgowy: 10 zł
Karnet
(5 filmów): 25 zł
Na debatę wstęp wolny.

archiwum