kpb

Banff Centre Mountain Film Festival - Poland

tytuł oryginalny: Banff Centre Mountain Film Festival World Tour

czas trwania: 137 min.
napisy: polskie
with Polish subtitles

Dziesięć filmów z ubiegłorocznej 47. edycji Festiwalu w Banff. To filmy o narciarstwie (Alta), wspinaczce (Wakacje na Ziemi Baffina, Reel Rock 16: Cenote), jeździe na rowerach (Pokaż, jak jeździsz…, Najszybsza dziewczyna w wiosce, Dziewięć kółek), surfingu (Tkanka…) i bieganiu (Wolność biegania). W ramach pokazu również dokumentalna relacja z wizyty w Karakorum Andrzeja Bargiela i Jędrka Baranowskiego (Doo Sar…) oraz nagrodzony na Festiwalu w Banff film Niedźwiedź utrapienie o niedźwiedziach polarnych z Manitoby.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu DOO SAR: Film o wyprawie narciarskiej do Karakorum. Rozmowę poprowadzi Bartek Dobroch - dziennikarz, stały współpracownik Tygodnika Powszechnego, przewodnik tatrzański i autor książek o tematyce górskiej.

PROGRAM:  
piątek, 24 listopada 2023, godz. 19.30

ALTA | ALTA

(Etienne Mérel) CH 2022, 4’
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13187_17.jpg
Grupa narciarzy wyczynowych wyjeżdża wiosną do Alty, ośrodka narciarskiego w stanie Utah, gdzie uczestnicy wyprawy uprawiają wszelkie odmiany freeskiingu.


NIEDŹWIEDŹ UTRAPIENIE | NUISANCE BEAR
(Jack Weisman, Gabriela Osio Vanden) CA 2021, 14’
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13187_18.jpg
Konkurs filmów o tematyce górskiej Banff 2022: Najlepszy film w kategorii Środowisko

Churchill w prowincji Manitoba to miejsce, do którego z całego świata przybywają ludzie, żeby fotografować niedźwiedzie polarne. Widzieliśmy wykonane tutaj wspaniałe zdjęcia, a także seriale dokumentujące dziką przyrodę kręcone właśnie w tych stronach, ale czy wiemy, jak niedźwiedzie widzą nas? Ta zmiana perspektywy w filmie Niedźwiedź utrapienie pozwala nam zaobserwować swoisty tor przeszkód, usiany turystami wyposażonymi w aparaty fotograficzne oraz strażnikami natury, który niedźwiedzie muszą pokonać podczas corocznej migracji.


DZIEWIĘĆ KÓŁEK | THE NINE WHEELS
(Santiago Burin des Roziers) GB 2022, 21’
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13187_19.jpg
Film opowiada historię rodziny Schneebergów, znanych również jako „Dziewięć Kółek”. Dowiadujemy się, jak wygląda życie z niepełnosprawnością, widzimy braterską miłość, rodzicielskie oddanie oraz życie z dnia na dzień.


WOLNOŚĆ BIEGANIA | FREE TO RUN
(Carrie Highman, Tim Highman) US 2022, 31’
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13187_20.jpg
Kiedy talibowie przejmują władzę w Afganistanie, a podstawowe prawa kobiet przestają być w tym państwie przestrzegane, Stephanie Case, prawniczka specjalizująca się w prawach człowieka przy ONZ, stara się wspierać Afganki związane z jej organizacją pozarządową Free to Run. W tym samym czasie bierze udział w najdłuższym i najtrudniejszym biegu terenowym w swoim życiu.


WAKACJE NA ZIEMI BAFFINA | A BAFFIN VACATION
(Sarah McNair-Landry, Erik Boomer) CA 2022, 12’
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13187_21.jpg
Erik Boomer i Sarah McNair-Landry wyruszają na zuchwałą, 45-dniową eskapadę w odległe zakątki Ziemi Baffina w poszukiwaniu zapierających dech w piersiach klifów do wspinaczki i niezbadanych jeszcze rzek do spływów kajakowych.


NAJSZYBSZA DZIEWCZYNA W WIOSCE | THE FASTEST GIRL IN THE VILLAGE
(Fraser Byrne) GB 2021, 6’
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13187_22.jpg
Khothalang Leuta, młodziutka Sotyjka, nie wierzyła, że mogłaby zostać kolarką wyścigową. Jednak sama nauczyła się jeździć na rowerze i robi to już „szybciej niż chłopcy” – wiele można osiągnąć, jeśli są po temu możliwości.


TKANKA: SERIAL DOKUMENTALNY, ODCINEK 4 DZIEDZICTWO (WERSJA TOURNÉE) | FABRIC: A DOCUMENTARY SERIES, EPISODE 4 HERITAGE (TOUR EDIT)
(Robin Van Gyn, Justin Taylor) CA 2021, 10’
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13187_23.jpg
Hawajska surferka Mainei Kinimaka dba o zachowanie prastarej tradycji i języka, by wzmocnić poczucie tożsamości w przyszłych pokoleniach miejscowej ludności.


REEL ROCK 16: CENOTE | REEL ROCK 16: CENOTE
(Reed Rickert, Zachary Barr) US 2022, 9’
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13187_24.jpg
Młody hodowca papai odkrywa radość wspinania się po wapiennych skałach w studniach krasowych na meksykańskim półwyspie Jukatan.


POKAŻ, JAK JEŹDZISZ NA TYLNYM KOLE DANNY’EGO MACASKILLA | DANNY MACASKILL'S DO A WHEELIE
(Jonny Ashworth) GB 2012, 5’
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13187_25.jpg
Danny MacAskill wraz z grupą przyjaciół testuje możliwości kryjące się w prostym triku rowerowym polegającym na jeździe na tylnym kole, a przy okazji uczy się kilku rzeczy od starych oraz nowopoznanych znajomych.


DOO SAR: FILM O WYPRAWIE NARCIARSKIEJ DO KARAKORUM (WERSJA TOURNÉE) | DOO SAR: A KARAKORAM SKI EXPEDITION FILM (TOUR EDIT)
(Jakub Gzela) PL 2021, 20’
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13900_0.jpg
Andrzej Bargiel i Jędrek Baranowski jadą do Karakorum przeżyć pełną pasji i miłości do gór przygodę – zjazd na nartach z wysokości ponad 6.000 metrów nad poziomem morza!


łączny czas trwania filmów: 137 minut

po seansie: rozmowa z twórcami filmu DOO SAR: Film o wyprawie narciarskiej do Karakorum
prowadzenie: Bartek Dobroch
SPOT:

Bookmark and Share