kpb

Porwany

tytuł oryginalny: Rapito

reżyseria: Marco Bellocchio
aktorzy: Enea Sala, Paolo Pierobon, Fausto Russo Alesi, Barbara Ronchi, Leonardo Maltese

czas trwania: 134 min.
produkcja: Włochy/Francja/Niemcy 2023
premiera: 2023-11-10
język: włoski, hebrajski, łaciński
napisy: polskie
in Italian, Hebrew and Latin with Polish subtitles

MFF w Cannes 2023 - nominacja: Złota Palma - Udział w konkursie głównym (Marco Bellocchio)
MFF w Toronto 2023 - nominacja: Nagroda Festiwalowa w sekcji 'Prezentacje Specjalne' - Udział w sekcji (Marco Bellocchio)
MFF w Valladolid 2023 - nominacja: Złoty Kłos - Udział w konkursie głównym (Marco Bellocchio)


Oparta na faktach historia Edgarda Mortary, żydowskiego chłopca porwanego przez papieża, siłą odebranego rodzinie i wyrwanego z tradycji, w której się wychowywał. Film prowadzi intensywne i intrygujące śledztwo wokół zbrodni Kościoła Katolickiego mocno rezonujące z obecnymi czasami, aktualne i ukazujące instytucję Kościoła niczym mafię.

Rok 1858, żydowska dzielnica Bolonii. Pod osłoną nocy Gwardia Papieska wdziera się do domu rodziny Mortarów. Na rozkaz kardynała mają zabrać Edgarda, ich siedmioletniego syna, i wysłać do Rzymu. Dziecko zostało w tajemnicy ochrzczone przez swoją opiekunkę, a prawo papieskie jest nieubłagane: musi otrzymać katolickie wychowanie. Zrozpaczeni rodzice Edgarda zrobią wszystko, żeby odzyskać syna. Podejmują walkę, która szybko nabiera wymiaru politycznego. Jednak Kościół i papież nie zgadzają się na zwrot dziecka, chcąc umocnić swoją coraz bardziej słabnącą władzę…

Reżyserii podjął się jeden z najwybitniejszych i wielokrotnie nagradzanych włoskich twórców kina Marco Bellocchio, który nie tracąc nic ze swojej gniewnej natury, wciąż tworzy kino spektakularne i mocne.

| The story of Edgardo Mortara, a young Jewish boy living in Bologna, Italy, who in 1858, after being secretly baptized, was forcibly taken from his family to be raised as a Christian. His parents' struggle to free their son became part of a larger political battle that pitted the papacy against forces of democracy and Italian unification.ZWIASTUN:

Bookmark and Share