kpb

Wielorybnik

tytuł oryginalny: Kitoboy

reżyseria: Filipp Jurjew
aktorzy: Władimir Onochow, Kristina Asmus, Władimir Liubimcew, Nikołaj Tatato

czas trwania: 93 min.
produkcja: Rosja/Polska/Belgia 2020
język: rosyjski, angielski
napisy: polskie
in Russian and English with Polish subtitles
info: Sputnik nad Krakowem

MFF w Wenecji 2020: Najlepszy film programu Giornate degli Autori
ORFF „Kinotawr” w Socz 2020i: Nagroda za reżyserię, Nagroda dla najlepszego aktora, Dyplom Gildii Historyków Krytyki Filmowej


Opromieniony sukcesami na festiwalach filmowych w Wenecji (najlepszy film w sekcji Giornate degli Autori) oraz Kinotawrze w Soczi (m.in. nagrody za reżyserię i najlepszą rolę męską) Wielorybnik jest pełnometrażowym debiutem Filipa Jurjewa, który fachu uczył się w moskiewskim WGIK-u pod czujnym okiem Aleksieja Uczitiela. Zrealizowany przy udziale finansowym Rosji, Polski i Belgii dramat jest opowieścią o zderzeniu dwóch bardzo od siebie odległych, choć geograficznie całkiem bliskich, światów: Stanów Zjednoczonych i żyjących na Półwyspie Czukockim autochtonicznych Czukczów.


Gdy do rybackiej osady dociera Internet, nastoletni Liosza (debiutujący na ekranie naturszczyk Władimir Onochow) i jego przyjaciel Kolian (Władimir Liubimcew) wykorzystują go głównie do przeglądania erotycznych wideoczatów. Tak poznają piękną blondwłosą dziewczynę z Detroit, która ukrywa się pod kuszącym nickiem HollySweet999. Jej egzotyczna dla młodego Czukcza uroda wywołuje w chłopcu emocje, z którymi nie potrafi sobie poradzić; z czasem zmieniają się one w prawdziwą obsesję. Tak silną, że Liosza jest w stanie porzucić rodzinną wieś i stojącego nad grobem dziadka (Nikołaj Tatato), by ruszyć w pogoń za iluzją. Pięknie sfotografowany i zilustrowany nastrojową muzyką Krzysztofa A. Jańczaka (przypominającą twórczość Eduarda Artiemjewa) obraz Jurjewa powinien spodobać się zwłaszcza tym, którym na ubiegłorocznym „Sputniku” przypadły do gustu jakuckie Nade mną słońce nie zachodzi oraz Sheena667.

 


Prezentowany w ramach Sputnik nad Krakowem 2021.

Bookmark and Share