kpb

Tribute to Jerzy Stuhr

TRIBUTE TO JERZY STUHR
pokazy specjalne w hołdzie dla Jerzego Stuhra
HISTORIE MIŁOSNE (35mm) & AMATOR
czwartek, 25 lipca 2024, godz. 20.15 (Kino Pod Baranami)
poniedziałek, 5 sierpnia 2024, godz. 21.00 (ogród Muzeum Manggha)



Zapraszamy na dwa seanse poświęcone pamięci Jerzego Stuhra. 25 lipca w Sali Czerwonej zostanie wyświetlony film Historie miłosne, który Jerzy Stuhr wyreżyserował i wystąpił w nim w czterech zaskakujących rolach. Po seansie odbędzie się spotkanie z Katarzyną Figurą. Wybitną kreację Jerzego Stuhra w filmie Amator Krzysztofa Kieślowskiego będzie można zobaczyć 5 sierpnia na plenerowym pokazie w ogrodzie Muzeum Manggha.

Historie miłosne to cztery opowieści o mężczyznach w sile wieku. Bohaterowie - wykładowca, ksiądz, wojskowy i przestępca - różnią się pozycją społeczną i sytuacją życiową, ale łączy ich aktor Jerzy Stuhr, który wciela się w każdą z ról. W filmie mężczyźni zostają wezwani na przesłuchanie do tajemniczego urzędu, gdzie przed dociekliwym inkwizytorem (Jerzy Nowak) odsłaniają swoje przemyślenia na temat emocji i miłości. W obsadzie znaleźli się również: Katarzyna Figura, Dominika Ostałowska, Artur Barciś i Jerzy Trela.

Historie miłosne to aktorski i reżyserski popis Jerzego Stuhra oraz jedna z najbardziej oryginalnych produkcji lat 90. Cały film wymyśliłem na trasie Warszawa-Kraków. Cztery postaci. Cztery opowieści. Dwie pozytywne. Dwie negatywne. Wszystko - wspominał twórca w wywiadach. Od początku chciałem wcielić się w cztery postaci. To było fascynujące zadanie aktorskie, każdego musiałem trochę zmienić, każdy mówił innym językiem, inaczej chodził, inaczej się zachowywał - dodawał. 

Film, który w 1997 roku był polskim kandydatem do Oscara, dedykowany jest Krzysztofowi Kieślowskiemu, z którym Jerzy Stuhr wielokrotnie współpracował. 

Pokaz filmu Historie miłosne (z taśmy 35mm) odbędzie się w Kinie Pod Baranami w czwartek, 25 lipca, o godzinie 20.15. 

Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z odtwórczynią jednej z głównych ról, Katarzyną Figurą, które poprowadzi Krzysztof Gierat, ówczesny dystrybutor filmu.

Drugim wydarzeniem poświęconym pamięci Jerzego Stuhra będzie plenerowy seans filmu Amator w poniedziałek, 5 sierpnia, o godzinie 21.00 w ogrodzie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. M. Konopnickiej 26). 

Amator to jedno z czołowych dzieł kina moralnego niepokoju, a zarazem przełomowy tytuł w karierze Krzysztofa Kieślowskiego. W tym świetnie przyjętym przez polską i zagraniczną krytykę filmie, reżyser zawarł cały szereg swoich osobistych przemyśleń i doświadczeń związanych z pracą dokumentalisty. 

Opowieść o losach Filipa Mosza - świeżo upieczonego filmowca - ma jednocześnie wydźwięk doraźny i uniwersalny. To zarówno zapis społecznych nastrojów lat 70., jak i ponadczasowa refleksja na temat roli artysty i jego moralnej odpowiedzialności. Kieślowski po mistrzowsku ukazuje przemianę głównego bohatera, który z ceniącego sobie spokój i prywatność everymana zmienia się w walczącego o prawdę reżysera, świadomego swojej społecznej roli. W tytułowego bohatera wcielił się Jerzy Stuhr, a rola ta weszła do historii kina.

Film Amator zostanie wyświetlony z angielskimi napisami.

BILETY:
Historie miłosne
28 zł (normalny)
24 zł
(ulgowy)
20 zł
(klubowy/senior)

Amator
19 zł


PROGRAM:
czwartek, 25 lipca 2024, godz. 20.15
Sala Czerwona (Rynek Główny 27)
HISTORIE MIŁOSNE
| HISTORIE MIŁOSNE
(Jerzy Stuhr) PL 1997, 89’ (in PL without subtitles)


FPFF w Gdyni 1997: Grand Prix - Złote Lwy
MFF w Wenecji 1997: Nagroda FIPRESCI, Nagroda jury katolickiego


Film o strukturze moralitetu, w którym przedstawione są cztery warianty losów mężczyzny po 50-tce zdającego przed tajemniczym Ankieterem (w tej roli Jerzy Nowak) rachunek ze swojego uczuciowego życia. Jerzy Stuhr wciela się kolejno w postaci - doktora polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, prowincjonalnego księdza, pułkownika wojska polskiego i szemranego biznesmena-kryminalisty.

Wątki poszczególnych postaci splata motyw miłości, która nagle pojawia się w życiu dorosłych, doświadczonych już życiowo mężczyzn. W doktorze zakochuje się studentka, pułkownik spotyka się z Rosjanką, dawną miłością poznaną podczas olimpiady w Moskwie. Podczas prowadzonej spowiedzi ksiądz poznaje swoją córkę. Biznesmen jest wierny swojej narzeczonej Kryśce, która przysporzyła mu wielu kłopotów.

Film zostanie wyświetlony z taśmy 35mm.


poniedziałek, 5 sierpnia
ogród Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
(ul. M. Konopnickiej 26)
21.00 AMATOR | CAMERA BUFF
(Krzysztof Kieślowski) PL 1979, 117' (in PL with English subtitles)



MFF w Berlinie 1980: Nagroda Interfilm im. Otto Dibeliusa
MFF w Chicago 1980: Złoty Hugo
MFF w Moskwie 1979: Grand Prix - Złoty Medal, Nagroda FIPRESCI
FPFF w Gdyni 1979: Najlepsza główna rola męska (Jerzy Stuhr), Najlepszy film


Filip Mosz (Jerzy Stuhr) – zaopatrzeniowiec w zakładzie przemysłowym w podkrakowskim miasteczku – kupuje amatorską kamerę filmową, bo pragnie uwiecznić narodziny i rozwój swojej córki. Wieść o zakupie obiega zakład pracy, a Filip otrzymuje propozycję nakręcenia filmu z okazji pięciolecia przedsiębiorstwa. Dyrektor zakładu obejmuje nawet protektorat nad nowo powstałym amatorskim klubem filmowym. Świeżo upieczony dokumentalista bezkompromisowo pokazuje wynaturzenia otaczającej go rzeczywistości i płaci za to wysoką cenę.

Film prezentowany z angielskimi napisami.





PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum