kpb

Sztuka na ekranie - niedzielne spotkania z arcydziełami światowego malarstwa i rzeźby

SZTUKA NA EKRANIE
niedzielne spotkania
z arcydziełami światowego malarstwa i rzeźby

19 maja - 30 czerwca 2024
Kino Pod BaranamiW majowe i czerwcowe niedziele zapraszamy na spotkania z arcydziełami światowego malarstwa i rzeźby podczas cyklu pokazów pod hasłem SZTUKA NA EKRANIE.

SZTUKA NA EKRANIE to spotkania z arcydziełami światowego malarstwa i rzeźby za pośrednictwem wyjątkowych filmów dokumentalnych, które będzie można zobaczyć w majowe i czerwcowe niedziele w Kinie Pod Baranami.

W programie projekcje filmów o wybitnych artystach tworzących w różnych epokach (Botticelli, Van Gogh, Tycjan, Gustav Klimt i Egon Schiele) oraz filmowe podróże po słynnych galeriach sztuki, takich jak Muzeum Prado w Madrycie czy Galerii Uffizi we Florencji.

Do końca czerwca wyświetlimy łącznie sześć filmów dokumentalnych. Bilety z seansów upoważniają do zniżki w Dzikie Wino Wine Bar oraz w Piwnicy pod Baranami.


PROGRAM POKAZÓW:
niedziela, 16 czerwca, g. 13.00
GALERIA UFFIZI WE FLORENCJI: PODRÓŻ W GŁĄB RENESANSU | FLORENCE AND THE UFFIZI GALLERY
(Luca Viotto) IT 2015, 95’

niedziela, 23 czerwca, g. 13.00
BOTTICELLI, FLORENCJA I MEDYCEUSZE | BOTTICELLI, FLORENCE AND THE MEDICI
(Marco Pianigiani) IT  2021, 94’

KOLEJNE POKAZY:
niedziela, 30 czerwca, g. 13.00
TYCJAN: IMPERIUM BARW
| TIZIANO. L'IMPERO DEL COLORE
(Laura Chiossone, Giulio Boato) IT 2022, 90’


WCZEŚNIEJSZE POKAZY:
niedziela, 19 maja, g. 13.00
MUZEUM PRADO - KOLEKCJA CUDÓW
| THE PRADO MUSEUM. A COLLECTION OF WONDERS
(Valeria Parisi) IT/ES 2019, 90’

niedziela, 2 czerwca, g. 13.00
VAN GOGH. POLA ZBÓŻ I ZACHMURZONE NIEBIOSA
| VAN GOGH: TRA IL GRANO E IL CIELO
(Giovanni Piscaglia) IT 2018, 85’

niedziela, 9 czerwca, g. 13.00
KLIMT & SCHIELE. EROS I PSYCHE | KLIMT & SCHIELE - EROS AND PSYCHE
(Michele Mally) IT 2018, 90’


BILETY:
28 zł
(normalny) 
24 zł (ulgowy) 
20 zł (klubowy/senior)
Karnet (6 filmów): 108 zł
Karnet
(3 filmy): 57 zł
Aby zakupić Karnet online, prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl

Z biletami z seansów - zniżka w dwóch kawiarniach w Pałacu pod Baranami: Dzikie Wino Wine Bar oraz Piwnica pod Baranami.

O FILMACH:
MUZEUM PRADO - KOLEKCJA CUDÓW
| THE PRADO MUSEUM. A COLLECTION OF WONDERS
(Valeria Parisi) IT/ES 2019, 90’


Museo Nacional del Prado to jedno z najsłynniejszych muzeów świata, które istnieje już od 205 lat. Madrycką chlubę odwiedza rocznie 3 miliony zwiedzających, by podziwiać ponad 8000 zgromadzonych tam dzieł. Prado ma unikatową kolekcję malarstwa hiszpańskiego, włoskiego, niderlandzkiego, flamandzkiego oraz niemieckiego, francuskiego i angielskiego, a także zbiory rzeźby rzymskiej i staroiberyjskiej oraz wyroby rzemiosła artystycznego.
 
Po muzeum i dziełach Velázqueza, Rubensa, Tycjana, Mantegna, Boscha, Goi czy El Greca oprowadza laureat Oscara – aktor Jeremy Irons (Rodzina Borgiów, Misja, Kochanica Francuza). Opowiada o historii Hiszpanii i całego europejskiego kontynentu, historii królów, królowych, dynastii, wojen, porażek i zwycięstw, ale też o życiu ludzi nierozerwalnie związanych z muzeum: malarzy, artystów, architektów, kuratorów i kolekcjonerów. To jedyna w swoim rodzaju okazja, by odkryć piękno zachowane w zbiorach tej świątyni sztuki.


VAN GOGH. POLA ZBÓŻ I ZACHMURZONE NIEBIOSA | VAN GOGH: TRA IL GRANO E IL CIELO
(Giovanni Piscaglia) IT 2018, 85’


To opowieść o kobiecie, która w duchowej udręce Van Gogha mogła rozpoznać własną, ukazując bezcenne artystyczne skarby na tle architektonicznego piękna Muzeum Kröllera-Müllera w rozległym parku De Hoge Weluge. Film przedstawia egzystencjalną udrękę malarza, widzianą przez fragmenty listów do brata Theo. To one wyznaczają tempo wystawy i inspirują do pokazania miejsc, w których Van Gogh mieszkał - od Paryża po Prowansję..


KLIMT & SCHIELE. EROS I PSYCHE | KLIMT & SCHIELE - EROS AND PSYCHE
(Michele Mally) IT 2018, 90’


Gdy zamiera ryk armat I Wojny Światowej, w Wiedniu, w sercu Europy Środkowej, kończy się złoty wiek. Imperium austro-węgierskie zaczyna się rozpadać. W nocy 31 października 1918 roku, w swoim domu, umiera Egon Schiele. To jeden z 20 milionów zgonów spowodowanych przez zabójczą grypę „hiszpankę”. Zaledwie parę miesięcy wcześniej odbyła się jego pierwsza wystawa – celebracja nowej idei malarskiej, która przedstawia niepokój i pragnienia ludzkości – 19 obrazów olejnych i 29 rysunków. Kilka miesięcy wcześniej zmarł jego nauczyciel i przyjaciel, malarz – symbolista Gustav Klimt. Od przełomu wieków zasadniczo zmienił on pojęcie sztuki i stworzył nowy prąd artystyczny: secesję.


GALERIA UFFIZI WE FLORENCJI: PODRÓŻ W GŁĄB RENESANSU | FLORENCE AND THE UFFIZI GALLERY
(Luca Viotto) IT 2015, 95’


Wyjątkowa, multisensoryczna podróż do czasów włoskiego Renesansu dzięki najpiękniejszym i najbardziej reprezentatywnym dziełom sztuki tego okresu.

Kluczową częścią filmu jest wkroczenie w przestrzenie Galerii Uffizi. Na progu widzów wita profesor Antonio Natali, dyrektor muzeum do 2015 roku, który kwieciście opowiada o niezwykłych dziełach sztuki autorstwa m.in. Michała Anioła i Leonarda da Vinci. Prawdziwą rewelacją jest pokazanie w filmie procesu renowacji “Pokłonu Trzech Króli” – wczesnego obrazu Leonarda, a zarazem dzieła o niezwykłej wymowie i historii.

Przewodnikiem po muzeum jest sam Wawrzyniec Medyceusz, zwany Wspaniałym (grany przez Simona Merrellsa) – władca Florencji, poeta, a przede wszystkim mecenas takich artystów, jak Sandro Botticelli, Michał Anioł czy Leonardo da Vinci.


BOTTICELLI, FLORENCJA I MEDYCEUSZE | BOTTICELLI, FLORENCE AND THE MEDICI
(Marco Pianigiani) IT  2021, 94’


Film opowiada o życiu i dziełach Botticellego oraz o – całkiem niedawnym – ponownym odkryciu fenomenu jego twórczości. Nastrojowe rekonstrukcje, urzekające widoki miasta i, oczywiście, dzieła sztuki, przeplatają się z wypowiedziami  znakomitych specjalistów.

Renesansowa Florencja Wawrzyńca Wspaniałego z rodu Medyceuszy była potężnym ośrodkiem sztuki i kultury, choć niepozbawionym ciemnej strony. Wyrosła na walce o władzę, intrygach, brutalnej przemocy. Sandro Botticelli (1445-1510), jak żaden inny artysta, zdołał przedstawić blaski i cienie epoki na dziełach, które i dziś budzą zachwyt i inspirują. Od początku kariery, pod auspicjami rodu Medyceuszy, Botticelli potwierdzał, że jest twórcą piękna idealnego, co wyraził w takich arcydziełach jak Alegoria Wiosny czy Narodziny Wenus.
PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum