kpb

OSCAR® NOMINATED SHORTS 2022 - dodatkowe pokazy nominowanych do Oscara® krótkich metraży

OSCAR® NOMINATED SHORTS 2022
dodatkowe pokazy nominowanych do Oscara® krótkich metraży
sobota, 2 kwietnia 2022, godz. 20.00 (Filmy aktorskie)
niedziela, 3 kwietnia 2022, godz. 20.00 (Filmy animowane)

Kino Pod Baranami

 


2 i 3 kwietnia zapraszamy na kolejne pokazy filmów krótkometrażowych, które walczyły w tym roku o statuetkę Oscara®. W programie dziesięć tytułów nominowanych w kategoriach: Najlepszy krótkometrażowy film animowany i Najlepszy krótkometrażowy film fabularny - w tym reprezentująca Polskę Sukienka Tadeusza Łysiaka.


Znamy już zwycięzców 94. ceremonia rozdania Oscarów - nagród, przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. Od lat Akademia nagradza również filmy krótkie w kategoriach: Najlepszy krótkometrażowy film animowany i Najlepszy krótkometrażowy film fabularny.


Widzowie Kina Pod Baranami 2 i 3 kwietnia będą mieli kolejną okazję zapoznać się z tytułami, które rywalizowały o złote statuetki w powyższych kategoriach. Pierwszy zestaw to animacje o zaskakującym stylu (Kwestia smaku, Bestia), zadające pytania o porozumienie ponad podziałami (Boxballet), własną tożsamość (Rudzik Rudzia) oraz istotę miłości (The Windshield Wiper - Oscar!).


W drugim zestawie, znalazły się filmy aktorskie, na czele z polskim filmem Sukienka w reżyserii Tadeusza Łysiaka. Sukienka to szkolna etiuda, wyprodukowana przez Warszawską Szkołę Filmową, która opowiada o marzeniach i fantazjach niskorosłej Julii (znakomita rola Anny Dzieduszyckiej). Pozostałe filmy w zestawie uwydatniają wybrane problemy współczesności (Please Hold, Ala Kacchu – Take And Run) i przyznają bohaterom prawo do wyrażania swoich uczuć w niecodziennej formie (On My Mind).


Zwycięzcą w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film fabularny zostało The Long Goodbye, w którym główną rolę gra Riz Ahmed. Ten krótki film towarzyszy wydanej w marcu 2020 płycie nagranej przez Ahmeda o tym samym tytule. Aktor, znany choćby ze znakomitego Sound of Metal, nagrał swój drugi muzyczny album, w którym podejmuje temat rasizmu we współczesnej Wielkiej Brytanii. Motywy te rozwija krótki metraż (reż. Aneli Karia), w którym wystąpił.

 


PROGRAM:

sobota, 2 kwietnia 2022
20.00 OSCAR® NOMINATED SHORTS: FILMY AKTORSKIE 121’

niedziela, 3 kwietnia 2022
20.00 OSCAR® NOMINATED SHORTS: FILMY ANIMOWANE 97'

 

BILETY:

25 zł (normalny)
18 zł (ulgowy)
17 zł (klubowy/senior)

 

O FILMACH:

OSCAR® NOMINATED SHORTS: FILMY ANIMOWANE

KWESTIA SMAKU | AFFAIRS OF THE ART
(Joanna Quinn) GB/CA 2021, 16’

Mała dziewczynka z obsesją na punkcie robaków i wypychania zwierząt, chłopak zafascynowany gwoździami, babcia, która robi nieskończoną ilość przetworów – w Kwestii smaku każdy ma jakiegoś bzika. Tylko narratorce animacji wydaje się, że jest jedyną normalną osobą w zwariowanej rodzinie. Czy aby na pewno?

 

BESTIA | BESTIA
(Hugo Covarrubias) CL 2021, 16’

Zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami Bestia wkracza w życie agentki tajnej policji w czasach dyktatury wojskowej w Chile. Ciało, lęki i frustracje ujawniają makabryczne pęknięcia w jej umyśle oraz całym kraju.

 

RUDZIK RUDZIA | ROBIN ROBIN
(Dan Ojari, Mikey Please) GB 2021, 31’

W tej krótkometrażowej animacji poklatkowej, wychowany przez myszy ptaszek szuka swojego miejsca w świecie i wyrusza na ryzykowną wyprawę, by odkryć, kim naprawdę jest.

 

BOXBALLET | BOXBALLET
(Anton Dyakov) RU 2019, 15’

Pewnego dnia delikatna baletnica Olya spotyka szorstkiego, gburowatego boksera Evgeny'ego. Ich światy, filozofie i podejścia do życia są tak odmienne, że już samo spotkanie tych dwóch postaci wydaje się niewiarygodne.

 

THE WINDSHIELD WIPER | THE WINDSHIELD WIPER
(Alberto Mielgo) ES 2021, 15’
Zwycięzca w kategorii “Najlepszy krótkometrażowy film animowany”

W kawiarni, podczas palenia całej paczki papierosów, pewien mężczyzna stawia trudne pytanie: "Czym jest miłość?". Obserwowane sceny i sytuacje pomogą mu znaleźć odpowiedź.

 

 

OSCAR® NOMINATED SHORTS: FILMY AKTORSKIE

ON MY MIND | ON MY MIND
(Martin Strange-Hansen) DK 2021, 18’

Henrik chce zaśpiewać piosenkę dla swojej żony. To musi być dzisiaj, to musi być teraz. To kwestia życia, śmierci… i karaoke.

 

PLEASE HOLD | PLEASE HOLD
(KD Dawila) US 2020, 19’

Trzymająca w napięciu satyra na technologię. Pewnego dnia w niedalekiej przyszłości, młody człowiek zostaje niesłusznie aresztowany i osadzony w całkowicie zautomatyzowanym i pozbawionym personelu piekielnym więzieniu.

 

ALA KACCHU – TAKE AND RUN | ALA KACCHU – TAKE AND RUN
(Maria Brendle) CH 2020, 38’

Dziewiętnastoletnia Sezim marzy, by studiować w stolicy Kirgistanu. Nim jednak do tego dojdzie, zostaje porwana przez grupę młodych mężczyzn, którzy chcą ją przymusić, by zgodnie z tradycją, wyszła za mąż za nieznajomego.

 

THE LONG GOODBYE | THE LONG GOODBYE
(Aneil Karia) GB 2020, 12’
Zwycięzca w kategorii “Najlepszy krótkometrażowy film fabularny”

Riz (Riz Ahmed) i jego rodzina, spędzają typowy rodzinny dzień w swoim domu. W telewizji obserwują przemarsz skrajnej prawicy, który w końcu dociera do ich drzwi wejściowych.

 

SUKIENKA | THE DRESS
(Tadeusz Łysiak) PL 2020, 30’

Żądza, seksualność i fizyczność. To najgłębsze pragnienia, które dziewica Julia (Anna Dzieduszycka) tłumi w sobie pracując w przydrożnym motelu. Jest tak, dopóki na jej drodze nie staje przystojny kierowca ciężarówki, który wkrótce staje się przedmiotem jej fantazji.

 

ZWIASTUN:

 

 

PATRONAT MEDIALNY:


 

Bookmark and Share

archiwum