kpb

Sonata - pokaz filmu w wersji z napisami dla niesłyszących (MOS)

SONATA (reż. Bartosz Blaschke)
pokaz filmu w wersji z napisami dla niesłyszących
niedziela, 10 kwietnia 2022, godz. 15.30
Małopolski Ogród Sztuki (ul. Rajska 12)

 

 

10 kwietnia zapraszamy do sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki na specjalny pokaz filmu Sonata - wyróżnionego Nagrodą Publiczności na Festiwalu w Gdyni wzruszającego dramatu, przedstawiającego okupioną ogromnym wysiłkiem walkę młodego muzyka o realizację marzeń. Film zostanie zaprezentowany w wersji z napisami dla niesłyszących. Tego samego dnia, na scenie MOS, odbędzie się koncert fortepianowy Grzegorza Płonki połączony z dyskusją.


Oparta na faktach Sonata opowiada historię błędnie diagnozowanego Grzegorza Płonki, który, uważany za osobę w spektrum autyzmu, żył we własnym hermetycznym świecie. Dopiero po 14 latach okazało się, że Grzegorz nie słyszy, a za jego głuchotą skrywa się wielki talent muzyczny. W obsadzie filmu Sonata znaleźli się: Michał Sikorski (nagrodzony w Gdyni za najlepszy debiut aktorski), Łukasz Simlat, Małgorzata Foremniak, Jerzy Stuhr i Lech Dybik.


Podczas seansu 10 kwietnia w sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki film Sonata zostanie zaprezentowany z napisami dla niesłyszących.


Tego samego dnia, o godzinie 18.00, na scenie MOS wystąpi główny bohater filmu, Grzegorz Płonka. Artysta zagra utwory fortepianowe znanych kompozytorów, a także własne kompozycje. Po koncercie odbędzie się dyskusja, w której wezmą udział Grzegorz Płonka, reżyser filmu Bartosz Blaschke, odtwórca głównej roli Michał Sikorski, reżyser dźwieku Tomasz Sikora. Gośćmi spotkania będą również osoby pracujące z g/Głuchymi w przestrzeni muzyki, czyli Anna Konopacka, Marta Borun oraz Piotr Klimek. Rozmowę poprowadzi aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego, Mateusz Janicki.


Dyskusja będzie tłumaczona na polski język migowy (PJM).
Podczas koncertu dostępne będą przenośne pętle indukcyjne.

 

BILETY:

Pokaz filmu:
25 zł
(normalny)
18 zł (ulgowy)
17 zł (klubowy/senior)
Bilety dostępne na stronie i w kasie Kina Pod Baranami.


Koncert i dyskusja:
20 zł

Bilety dostępne na stronie i w kasie teatru im. Juliusza Słowackiego.

 

O ARTYŚCIE:

Grzegorz Płonka z Murzasichla po urodzeniu został błędnie zdiagnozowany przez lekarzy. Dopiero gdy był nastolatkiem, okazało się, że nie ma autyzmu, tylko dziecięce porażenie mózgowe. Stwierdzono ciężki niedosłuch zmysłowo – nerwowy. Dopiero wtedy dostał pierwszy aparat słuchowy i zaczął odbierać świat na nowo. Jego niedosłuch nie wykluczył jednak muzycznego talentu. W lipcu 2015 roku został laureatem I Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”.

 

O FILMIE:

SONATA | SONATA
(Bartosz Blaschke) PL 2021, 118’

CAMERIMAGE 2021 - nominacja: Konkurs Filmów Polskich - Złota Żaba - Udział w konkursie (Tomasz Augustynek)
Złote Lwy 2021 - wygrana: Nagrody Indywidualne - Najlepszy debiut aktorski (Michał Sikorski), Nagroda Publiczności - Zdobywca (Bartosz Blaschke)
Złote Lwy 2021 - nominacja: Złote Lwy - Udział w konkursie głównym (Bartosz Blaschke)


Zdiagnozowany jako dziecko autystyczne Grzegorz żyje w swoim hermetycznym świecie, nie potrafiąc nawiązać kontaktu z innymi. W wieku kilkunastu lat, wychodzi na jaw, że przyczyną jego izolacji nie jest autyzm, tylko niedosłuch, pod którym skrywa się wielki talent muzyczny. Dzięki aparatowi słuchowemu Grześ zaczyna poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochuje. Pragnie zostać pianistą i wystąpić w filharmonii. Nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzy, że głuchy chłopak – chociaż wspomagany nowoczesną technologią – spełni swoje marzenie.

 

ZWIASTUN:

 

 

PATRONAT MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum