kpb

Baranki Dzieciom: Wiosna 2018

BARANKI DZIECIOM: WIOSNA 2018
4 marca - 22 kwietnia 2018
Kino Pod Baranami

 

 

 

Zapraszamy najmłodszych widzów na kolejną, wiosenną edycję Baranków Dzieciom - poranków filmowych dla maluchów. W każdą niedzielę na ekranie pojawią się bohaterowie najpiękniejszych polskich bajek, a po seansie maluchy wezmą udział w twórczych warsztatach.

 

Wraz z nadejściem wiosny małych widzów Kina Pod Baranami czeka moc przygód. Dzieciaki wyruszą w świat w poszukiwaniu Pacanowa w towarzystwie niezastąpionego Koziołka Matołka. Wspólnie z najsłynniejszym mieszkańcem wiejskiego podwórka, kundelkiem Reksiem spróbują zrozumieć dziwaczne zwyczaje jego ptasich, często bardzo kłótliwych sąsiadów. Najmłodsi przywitają nową porę roku w towarzystwie swoich ulubieńców, czyli braci Bolka i Lolka oraz Reksia, a do wspólnej wędrówki zaprosi je również ciekawy świata Mały Skrzat. W programie nie zabraknie również spotkania z Małym Misiem i jego Tatą, czyli sympatycznymi bohaterami serialu Przytul mnie.

 

Wiosenna edycja cyklu będzie obfitować w fascynujące wyprawy. Wspaniałą okazją do poznania bogatej kultury Półwyspu Iberyjskiego będzie specjalna odsłona cyklu w ramach 18. Tygodnia Kina Hiszpańskiego, czyli Baranki w Hiszpanii, a w niej niezapomniane animacje oraz warsztaty flamenco, podczas których maluchy nauczą się podstawowych kroków najsłynniejszego hiszpańskiego tańca. Podczas spotkania pod hasłem Baranki we Włoszech dzieciaki odwiedzą słoneczną Italię. Niezastąpiona Mami Fatale przygotuje smakowitą lasagne, która w magiczny sposób przeniesie najmłodszych nad Zatokę Neapolitańską, w towarzystwie Bolka i Lolka dzieciaki znajdą się u samych stóp wulkanu Wezuwiusza, a dwa koty i jeden pies zaproszą najmłodszych na porcję pysznego spaghetti. Pod koniec kwietnia małych widzów czeka pełna przygód wyprawa do Afryki w ramach festiwalu AfryKamera.

 

Po wszystkich seansach filmowych na dzieci czekają zajęcia artystyczne, które będą okazją do odkrycia swoich talentów oraz rozwijania wyobraźni. Warsztaty odwołują się do tematyki obejrzanych wcześniej bajek, a prowadzone są przez wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę animatorów oraz zaprzyjaźnionych artystów. W ramach wiosennej edycji dzieciaki będą wspólnie muzykować podczas warsztatów bębniarskich, wezmą udział w kreatywnych warsztatach plastycznych i będą mogły bliżej poznać fascynujący świat roślin w ramach zajęć florystycznych.

 

Ponadto, wizyta w Kinie Pod Baranami to niepowtarzalna okazja do poznania kina „od kuchni”, czyli zwiedzenia kabiny operatorskiej i odkrycia tajemnicy mechanizmu ruchomych obrazów.

 

Dodatkowo każdy mały widz otrzyma pamiątkowy dyplom z pierwszej wizyty w kinie, który może z dumą powiesić na ścianie swojego pokoju.

 

BILETY: 11 zł

UWAGA!
Widzowie z biletami z Baranków w Pieluchach otrzymują 20% zniżki na pobyt w
Bawialnii M. w stylu Montessori (ul. Kościelna 3).

 

Zachęcamy do polubienia strony Baranków na Facebooku.

 

Partnerzy cyklu:

                               

 

 

          

 

  

 

 

Cykl polecają:

CzasDzieci.pl                   

 

Qlturka.pl       Mali Turyści        MiastoDzieci.pl

 

       

 

KINO POD BARANAMI – MIEJSCE PRZYJAZNE MALUCHOM

Kino Pod Baranami dziewięciokrotnie uhonorowane zostało tytułem Miejsca Przyjaznego Maluchom! Jest to dla nas zaszczytne wyróżnienie, a zarazem gwarancja dla Państwa pociech, że są dla nas tak samo ważni jak dorośli widzowie. 

 

PROGRAM:

niedziela, 4 marca 2018, godz. 11.00
REKSIO I PTAKI - zestaw bajek
+ zajęcia plastyczne z Joanna tworzy & OLEK

REKSIO I PAPUGA
reż. Ryszard Lepióra, Polska 1987, 8'26''
Właściciele Reksia kupili sobie papugę i czasem wystawiają ją w klatce do okna. Wynika stąd wiele nieporozumień, bo papuga naśladuje i przedrzeźnia wszystkich na podwórku. Na nic zdają się prośby Reksia - papuga bawi się dalej.
 
REKSIO I DROZD
reż. Ryszard Lepióra, Polska 1988, 9'3''
Na podwórku stale wybuchają jakieś kłótnie i awantury. Pojawia się drozd, który swoim śpiewem powoduje, że spory cichną i wszyscy zachwycają się ptasim śpiewem.
 
REKSIO I KUKUŁKA
reż. Ryszard Lepióra, Polska 1990, 10'31''
Kukułka podrzuca swoje jajo do gniazda dzięcioła. Ten podrzuca je innym ptakom, ale one nie chcą przyjąć kukułczego jaja. Reksio organizuje wspólne wysiadywanie jajka. Wykluwa się kukułka, rośnie szybko i zjada pożerające krzaki agrestu gąsienice.
 
REKSIO I PELIKAN
reż. Andrzej Flettner, Polska 1990, 9'38''
Rybak wyrzuca na podwórko złapanego w sieci pelikana, który oszołomiony niezdarnie porusza się po ziemi, co wywołuje śmiech i kpiny podwórkowego towarzystwa. Reksio konstruuje dla ptaka specjalną wyrzutnię i ptak wzbija się w powietrze. Lata fantastycznie. Zdumione zwierzęta przekonują się, że pelikan nie jest takim niezdarą, za jakiego go miały.

 

Zajęcia plastyczne poprowadzi duet: Joanna Żyłowska (Joanna tworzy) oraz Olek Rajewski (OLEK).
Joanna Żyłowska jest projektantką i pedagogiem, absolwentką krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współpracowała m.in. z Małopolskim Ogrodem Sztuki, Domem Kultury Inspiro, Fundacją Bullerbyn i Uniwersytetem Dzieci UE.
Olek Rajewski to rysownik, malarz, artysta interdyscyplinarny. Organizator licznych wydarzeń kulturalnych oraz warsztatów dla dzieci i dorosłych. Mentor w leśnym przedszkolu Dzika osada oraz animator w Planecie zabawy. 

 

niedziela, 11 marca 2018, godz. 11.00
DZIWNE PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA - zestaw bajek
+ warsztaty bębniarskie

Tytułowy bohater - Koziołek Matołek - poszukuje legendarnego Pacanowa, gdzie podobno “kozy kują”. Podczas wędrówki trafia w różne zakątki kuli ziemskiej, przeżywając wiele dramatycznych i śmiesznych przygód. Koziołek Matołek to postać stworzona przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza (rysunki) - bohater jednej z pierwszych w Polsce powieści obrazkowych dla dzieci.
 
GWIAZDOR FILMOWY
reż. Ryszard Słapczyński, Polska 1971, 9'
Koziołek Matołek trafia na plan filmowy, gdzie skutecznie dezorganizuje pracę całej ekipy i przekonuje się, jak trudno być gwiazdą filmową.
 
KUCHARZ OKRĘTOWY
reż. Ryszard Słapczyński, Polska 1969, 8'
Tym razem Koziołek Matołek przez przypadek dostaje się na pokład statku. Zupełnie niespodziewanie zostaje kucharzem okrętowym.
 
PO DRUGIEJ STRONIE TĘCZY
reż. Piotr Szpakowicz, Polska 1970, 9'
Matołek spotyka fakira, który pokazuje mu sztuczki magiczne. Następnie sztukmistrz zamyka nieboraka w bibliotece, aby ten posiadł stosowną wiedzę. Koziołek spuszcza się po linie i ucieka.
 
PRZYJACIEL ZWIERZĄT
reż. Piotr Szpakowicz, Polska 1971, 9'
Sympatyczny koziołek o imieniu Matołek przemierza świat w poszukiwaniu Pacanowa. Wszędzie, gdzie trafia, poznaje wielu nowych przyjaciół i przeżywa niezapomniane przygody. Tym razem udziela pomocy jelonkowi, który wpadł w sidła.

Warsztaty bębniarskie poprowadzi Mateusz Sarapata, uczeń rewelacyjnego perkusisty Marka „Smoka” Rajsa (Krakowska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej), członek zespołów SALK, Hatbreakers oraz Wataha Drums. Dzieci będą poznawać instrumenty (conga, djembe, dun duny, bongosy, cajon, bum bum rurki itp.), ich historię oraz dźwięki, jakie można z nich wydobyć, a także uczyć się zasad rytmiki i wspólnie muzykować.

 

niedziela, 18 marca 2018, godz. 11.00
BARANKI W HISZPANII
- 18. Tydzień Kina Hiszpańskiego - wydarzenie towarzyszące
+ warsztaty flamenco

POMYSŁOWY DOBROMIR: POMIDORY
reż. Roman Huszczo, Polska 1974, 10’
Dobromir to uzdolniony chłopiec o nieograniczonej wyobraźni, który mieszka z dziadkiem i przyjacielem szpakiem. Jego hobby to majsterkowanie. W kolejnych odcinkach serialu w prosty sposób zostają wyjaśnione zasady działania urządzeń używanych w gospodarstwie domowym.
 
BOLEK I LOLEK: CORRIDA
reż. Lechosław Marszałek, Polska 1963, 10’
Po obejrzeniu w telewizji walki byków Bolek i Lolek urządzają na podwórku corridę. Byka zastępuje dzielna koza.
 
BOLEK I LOLEK: W HISZPANII
reż. Stanisław Dülz, Polska 1985, 11’
Bolek i Lolek odwiedzają Hiszpanię. Chłopcy uczestniczą w przygotowaniach do corridy, po czym z powodzeniem biorą w niej udział. 

Warsztaty flamenco poprowadzą tancerze z Krakowskiej Szkoły Flamenco Almoraima, którzy nauczą dzieci podstawowych rytmów i kroków flamenco. Podczas zajęć maluchy poznają również trochę historii i zwyczajów hiszpańskich. 

 

niedziela, 25 marca 2018, godz. 11.00
BARANKI WITAJĄ WIOSNĘ - zestaw bajek
+ warsztaty florystyczne

REKSIOWA WIOSNA
reż. Józef Ćwiertnia, Polska 1980
Nadchodzi wiosna i słońce grzeje coraz mocniej, czas więc pozbyć się zimowej sierści. Nie wystarczy jednak zadbać o samego siebie, trzeba jeszcze doprowadzić do ładu podwórko, zasiać trawę, posadzić kwiaty oraz pomóc ptakom naprawić ich budkę lęgową. Teraz można w pełni cieszyć się wiosną!

REKSIO SADOWNIK
reż. Lechosław Marszałek, Polska 1976
Reksio buduje domek dla ptaków powracających wiosną do kraju. Mieszkańcy budki okazują się niezwykle pożyteczni - dbają o to, by szkodniki nie zniszczyły rozkwitających drzew owocowych. Na drzewach pojawiają się wkrótce soczyste czereśnie.

BOLEK I LOLEK: MALI OGRODNICY
reż. Ryszard Lepióra, Polska 1976
Bolek i Lolek zabierają się za wiosenne porządki: sadzą rośliny, walczą ze szkodnikami, budują domek dla ptaków. Ich praca zostaje nagrodzona - w ogrodzie rozkwitają piękne, kolorowe kwiaty i dojrzewają owoce.

SKRZAT: WĘDRÓWKI SKRZATA
reż. Edward Wątor, Polska 1985
Mały Skrzat wybiera się na swoją pierwszą samodzielną wycieczkę, podczas której znajduje pisklę, które wypadło z gniazda. Otacza je opieką i troską oraz szuka jego matki. Broni też malca przed drapieżnym jastrzębiem. Po zmroku Skrzat znajduje schronienie dla siebie i pisklaka w bezpiecznej dziupli. 

Warsztaty florystyczne dla dzieci to nowatorska odmiana zajęć plastycznych, inspirujących dzieci do poznawania świata przyrody. Dzieci, stykając się z żywym materiałem roślinnym, mają okazję nauczyć się staranności i dbałości o rośliny. Na warsztatach będą poznawać kwiaty, wąchać je, dotykać, oglądać jak są zbudowane.
Zajęcia poprowadzi Anna Karlińska - absolwentka Sztuki Ogrodowej na Uniwersytecie Rolniczym, projektantka ogrodów, z zamiłowania florystka i plastyczka.

 

niedziela, 8 kwietnia 2018, godz. 11.00
BARANKI WE WŁOSZECH
- Cinema Italia Oggi 2018 – wydarzenie towarzyszące

+ warsztaty plastyczne

BOLEK I LOLEK W EUROPIE: POD KRATEREM
reż. Romuald Kłys, Polska 1986, 9'
Bolek i Lolek wyruszają do Włoch. Po wizycie na Solfatara docierają do wulkanu Wezuwiusza. Chłopcy przeżywają fantastyczną przygodę, spotykając mitycznego boga ognia i wulkanów.
 
MAMI FATALE: ITALIANO
reż. Łukasz Kacprowicz, Polska 2014, 10'
Przed domkiem Mami ląduje helikopter, którym wnuczęta Mami, Cheddar i Pasta wracają do domu z wycieczki do Włoch. Dzieci przywiozły Mami specjalny upominek – przepis na lasagne, której smak przenosi do słonecznej Italii. Cheddar i Pasta ruszają w dalszą drogę, a Mami postanawia przyrządzić lasagne. Kiedy danie pojawia się na stole, po skosztowaniu Mami, Psina i Prosię natychmiast znikają – teleportują się nad Zatoką Neapolitańską! Rozpoczyna się wielka włoska przygoda, podczas której Prosię niespodziewanie odnajduje miłość swojego życia.
 
2 KOTY + 1 PIES: SPAGHETTI
reż. Bogdan Nowicki, Polska 1989, 10'
W maleńkim hoteliku dwa koty raczą się pysznym spaghetti, którego zapach przyciąga wygłodniałego psa. Niewychowany psiak pożera cały garnek makaronu tym samym pozbawiając koty posiłku. Z każdą chwilą przysparza swoim gospodarzom coraz więcej kłopotów.

Warsztaty plastyczne poprowadzi Joanna Nadgrodkiewicz, która na świat stara się patrzeć oczami dziecka. Szczególnie interesuje ją pedagogika teatru oraz edukacja Montessori. Współpracowała m.in. z Cricoteką, TR Warszawa i Dworkiem Białoprądnickim.

 

niedziela, 15 kwietnia 2018, godz. 11.00
PRZYTUL MNIE
- zestaw bajek
reż. Mateusz Jarmulski, Polska 2016, 40’
+ warsztaty artystyczne z Joanna tworzy & OLEK

Tata Miś i Mały Miś żyją w lesie, w którym nigdy się nie nudzą. Każdy dzień przynosi nową przygodę. Charyzmatyczny a przy tym nieco niezdarny Tatuś oraz czuły i energiczny Miś rozbawią, rozśmieszą i wyciągną pomocną łapę do wielu leśnych zwierząt. Razem odkrywają czym jest przyjaźń, otwartość oraz odpowiedzialność. Przede wszystkim jednak uczą się, że dzieląc się z innym sami stajemy się bogatsi. Przytul mnie to podnoszący na duchu serial dla dzieci, pokazujący relację między ojcem i synem. W zabawny, a jednocześnie prawdziwy sposób portretuje wyjątkową więź między Tatą Misiem, a jego małym synkiem. Animacja uczy dzieci i rodziców uważności na małe gesty i słowa, dzięki którym tworzymy i utrzymujemy dobre relacje z innymi.

 

Zajęcia plastyczne poprowadzi duet: Joanna Żyłowska (Joanna tworzy) oraz Olek Rajewski (OLEK).
Joanna Żyłowska jest projektantką i pedagogiem, absolwentką krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współpracowała m.in. z Małopolskim Ogrodem Sztuki, Domem Kultury Inspiro, Fundacją Bullerbyn i Uniwersytetem Dzieci UE.
Olek Rajewski to rysownik, malarz, artysta interdyscyplinarny. Organizator licznych wydarzeń kulturalnych oraz warsztatów dla dzieci i dorosłych. Mentor w leśnym przedszkolu Dzika osada oraz animator w Planecie zabawy.
 

 

niedziela, 22 kwietnia 2018, godz. 11.00
BARANKI W AFRYCE
- 13. Festiwal AfryKamera - wydarzenie towarzyszące

TYDZIEŃ PRZYGÓD W AFRYCE - zestaw bajek

reż. Piotr Paweł Lutczyn, Adam Łowicki, Polska 1984-86, 40'
+ warsztaty bębniarskie

Bohaterami filmów są afrykańskie zwierzęta, które każdego dnia tygodnia wykonują ważne zadania i przeżywają ciekawe przygody.

Warsztaty bębniarskie poprowadzi Mateusz Sarapata, uczeń rewelacyjnego perkusisty Marka „Smoka” Rajsa (Krakowska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej), członek zespołów SALK, Hatbreakers oraz Wataha Drums. Dzieci będą poznawać instrumenty (conga, djembe, dun duny, bongosy, cajon, bum bum rurki itp.), ich historię oraz dźwięki, jakie można z nich wydobyć, a także uczyć się zasad rytmiki i wspólnie muzykować.

Bookmark and Share

archiwum