kpb

Światowy Dzień Uchodźcy 2017 - pokaz filmu i spotkanie z jednym z bohaterów

ŚWIATOWY DZIEŃ UCHODŹCY:
Wallah Je te jure (reż. Marcello Merletto)
- pokaz filmu i spotkanie z Laminem Drammeh

wtorek, 20 czerwca 2017, godz. 20.00
Kino Pod Baranami

 

W ramach Światowego Dnia Uchodźcy, Kino Pod Baranami zaprasza na specjalny pokaz dokumentu Wallah Je te jure w reżyserii Marcello Merletto, przedstawiającego losy uchodźców z Senegalu w trakcie ich podróży do Europy. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z jednym z bohaterów filmu, Laminem Drammeh.

 

Światowy Dzień Uchodźcy, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2000 r., ma uświadamiać problemy, z jakimi borykają się osoby, które musiały uciekać ze swoich krajów. Co roku, 20 czerwca, w ponad stu krajach odbywają się uroczystości, organizowane są wydarzenia, mające na celu zrozumienie potrzeb uchodźców na całym świecie.

 

Kino Pod Baranami zaprasza w tym dniu na pokaz dokumentalnego filmu Wallah Je te jure. Reżyser Marcello Merletto towarzyszył migrantom, którzy wyruszyli z senegalskich wiosek do Włoch w poszukiwaniu bezpieczeństwa i lepszego życia. Ich historie, trudności i niebezpieczeństwa jakie napotykają na swojej drodze, reprezentują losy tysięcy ludzi zmuszonych opuścić swoje domy.

Po seansie, z widzami spotka się jeden z bohaterów filmu, pan Lamin Drammeh.

Spotkanie poprowadzi Aleksandra Lipczak, dziennikarka, autorka licznych reportaży.
 
Film prezentowany będzie w wersji oryginalnej, z polskimi i angielskimi napisami. Rozmowa z gościem odbędzie się w języku angielskim, z polskim tłumaczeniem.

 

Przed oraz bezpośrednio po projekcji, w Kinie Pod Baranami będzie można nabyć rękodzieła samowystarczalnej grupy uchodźców z Rzymu, działających w ramach projektu ScART. Zbierają oni plastikowe odpady, z których następnie wytwarzają torby, portfele, akcesoria domowe, biżuterię i ozdoby. W ten sposób nie tylko zarabiają na swoje utrzymanie, ale i pomagają sprzątać Rzym. W ciągu dwóch lat udało im się przetworzyć ponad 750 kg plastiku. Zysk ze sprzedaży zostanie w całości przekazany twórcom rękodzieł.
 
Więcej informacji na temat projektu ScArt można znaleźć na stronie www.refugeescart.org 

 

Pokaz odbywa się pod honorowym patronatem Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie.

 

Wydarzeniem towarzyszącym obchodom Dnia Uchodźcy będzie wystawa zdjęć Mohameda Keity, którą będzie można zobaczyć w Instytucie Francuskim w Krakowie (ul. Stolarska 15) w dniach 19 czerwca - 7 lipca. Wernisaż wystawy w obecności artysty odbędzie się w poniedziałek, 19 czerwca, o godz 18.00.

 

Lamin Drammeh - uchodźca polityczny z Gambii, poeta i eseista, studiuje politologię w Pavii, we Włoszech. W 2016 roku wydał tomik wierszy Wisdom in poetry. In poesia saggezza, w którym opowiada o swoich doświadczeniach.
 
Mohamed Keita - uchodźca z Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej, z której uciekł w wieku 13 lat, podczas wojny domowej. Obecnie mieszka i pracuje jako fotograf w Rzymie, we Włoszech. Jego zdjęcia były pokazywane na licznych wystawach, indywidualnych i zbiorowych, we Włoszech, Szkocji i Nowym Jorku.

 

BILETY: 12 zł

 

Uczestnicy pokazu będą mieli szansę zdobyć książkę Przeprawa. Moja podróż do wnętrza Syrii (wyd. Karakter) - wstrząsający reportaż syryjskiej dziennikarki Samar Yazbek, która brała udział w protestach przeciw rządowi Al-Asada. Zmuszona do opuszczenia kraju, w latach 2012–2013 trzykrotnie wracała tam z narażeniem życia, by opisać losy rewolucjonistów i zwykłych ludzi gnębionych i zabijanych – najpierw przez reżim, a potem także przez grupy religijnych ekstremistów i ISIS.

 

O FILMIE:
 
WALLAH JE TE JURE
| WALLAH JE TE JURE
reż. Marcello Merletto, Niger 2016, 60’


 
Dokumentalny film opowiadający o ludziach na szlaku migracji z Afryki Zachodniej, przez Niger i Libię, do Włoch. Wioski w Senegalu, przystanki po drodze w Nigrze, handlarze którzy przeprawiają migrantów przez pustynię, wyczerpani ludzie, których zasoby finansowe szybko się wyczerpują. Odważne wędrówki, które niejednokrotnie kończą się tragedią. Twórcy próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, co zmusza tak wielu ludzi do opuszczenia ojczyzny i dlaczego niektórzy z nich decydują się zawrócić zanim dotrą do celu.

 

ZWIASTUN:

 

PATRON HONOROWY:

PARTNERZY:

     

Bookmark and Share

archiwum