kpb

Pielgrzym - pokaz filmu i premiera książki Trzeci biegun oraz spotkanie z Markiem Kamińskim

sobota, 29 października, godz. 18.30

 


W sobotę, 29 października, zapraszamy na wieczór ze słynnym polskim podróżnikiem i polarnikiem - Markiem Kamińskim. W programie specjalny pokaz filmu dokumentalnego Pielgrzym, w którym reżyser Jan Czerlawski towarzyszy Kamińskiemu w części jego pieszej wędrówki średniowiecznym szlakiem św. Jakuba. Trasa rozciąga się pomiędzy dwoma biegunami Europy, symbolicznym biegunem Rozumu w Królewcu a biegunem Wiary w Santiago de Compostella. Zdobywca obu biegunów Ziemi przyznał, że to właśnie ta podróż była najbardziej wymagająca w jego karierze. Poza oczywistymi trudami długiej pieszej wędrówki, stanowiła też wyzwanie duchowe. Licząca sobie 100 dni wyprawa zmieniła jego spojrzenie na rzeczywistość i relacje międzyludzkie.

Pokaz towarzyszy wieńczącej wieczór premierze książki Trzeci biegun (Wyd. Agora), będącej zapisem refleksji podróżnika z tej wyprawy. Po seansie odbędzie się spotkanie z autorem książki i bohaterem filmu - Markiem Kamińskim, które poprowadzi Patrycja Bukalska, redaktorka Tygodnika Powszechnego.

Po spotkaniu będzie również możliwość zakupu książki Trzeci biegun.


BILETY:
20 zł
(normalny)
16 zł (ulgowy)O FILMIE:

PIELGRZYM | PIELGRZYM
reż. Jan Czerlawski, Polska 2015, 59’Marek Kamiński 16 marca 2015 r. wyruszył w pieszą podróż z Kaliningradu do Santiago de Compostela, a dokładniej od grobu Immanuela Kanta, symbolicznego bieguna Rozumu do grobu św. Jakuba, bieguna Wiary. Przemierzył średniowieczny Szlak św. Jakuba, znany potocznie jako Camino, po to, by inspirować i skłonić do refleksji. W około 100 dni przebył ponad 4 tys. kilometrów, odbył bardzo wiele spotkań, na których padła masa pytań o najważniejsze w życiu wartości. Ten refeksyjny i kontemplacyjny dokument opowiada o zmaganiach człowieka z samym sobą, o poszukiwaniu tego co ważne, o poznawaniu swoich słabości i siły. Dla Marka Kamińskiego to była również podróż w głąb siebie. Film jest w dużej mierze zapisem właśnie tej duchowej drogi.

MAREK KAMIŃSKI (ur. 1964) – polski polarnik, podróżnik, przedsiębiorca. Jako pierwszy zdobył oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku bez pomocy z zewnątrz: 23 maja 1995 roku wraz z Wojciechem Moskalem dotarł na biegun północny, a 27 grudnia 1995 roku zdobył samotnie biegun południowy. Otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za zdobycie bieguna północnego i rozsławienie imienia Polski oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2014) za wybitne zasługi dla rozwoju i promocji polskiej przedsiębiorczości oraz osiągnięcia w działalności społecznej. Jestem autorem licznych książek, m.in. Moje bieguny. Dzienniki z wypraw 1990–1998 (1998), Razem na Biegun (2005), Marek. Chłopiec który miał marzenia (2009) oraz Alfabet (2013).

Bookmark and Share

archiwum