kpb

Szukając Vivian Maier - pokaz z Miesiącem Fotografii


SZUKAJĄC VIVIAN MAIER
- specjalny pokaz dokumentu w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie
22 maja 2014, godz. 19.05

W ramach 12. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie odbędzie się specjalny pokaz dokumentu poświęconego wybitnej fotografce Vivian Maier w reżyserii Johna Maloofa, opiekuna i promotora jej artystycznej spuścizny. Pokaz odbędzie się w czwartek, 22 maja, o godzinie 19.00 w Kinie Pod Baranami.
BILETY:
18 zł
(normalny)
14 zł (ulgowy)
12 zł (senior)


O FILMIE:

SZUKAJĄC VIVIAN MAIER | FINDING VIVIAN MAIER
reż. John Maloof, Charlie Siskel, USA 2013, 83’

Szukając Vivian Maier przedstawia niewiarygodną, ale prawdziwą historię życia Vivian Maier, wybitnie uzdolnionej, a zarazem bardzo tajemniczej kobiety, która skrywała przed światem swój wielki talent. Całe życie pracowała jako skromna niania, opiekując się dziećmi z zamożnych amerykańskich rodzin. Nikt nie zwracał uwagi na to, że każdego dnia robiła zdjęcia, których nigdy nikomu nie pokazała, a większości nawet nie wywołała. Kilka lat temu, niedługo po śmierci Maier, przypadkowo odkryto kontener, w którym przechowywała swoje prace. Znaleziono w nim ponad 100 000 negatywów zawierających zdjęcia, których nikt wcześniej nie widział, a które wkrótce wywołały furorę na całym świecie. Maier z dnia na dzień została uznana za jedną z najważniejszych artystek XX wieku, a światowe galerie ustawiły się w kolejce, by pokazywać jej prace.

Prezentowany w Kinie Pod Baranami dokument podąża drogą odkryć Johna Maloofa, który w 2007 roku wszedł w posiadanie fascynującej spuścizny po Vivian Maier, kupując tajemnicze pudełko pełne starych negatywów na pchlim targu w Chicago. Otrzymałem dostęp do należących do niej rzeczy i postanowiłem zabawić się w detektywa, by dowiedzieć się o niej czegoś więcej - wspomina John Maloof. - Im dłużej trwało moje śledztwo, tym bardziej mityczną postacią stawała się Maier. Moja obsesja doprowadziła do zgromadzenia niezliczonej liczby wywiadów i tajemniczych opowieści z całego świata. Odnaleźliśmy blisko 100 osób, które miały kontakt z Vivian Maier. W filmie oddaliśmy im głos. Mam nadzieję, że ta opowieść stała się dzięki temu uczciwa i odkrywa nie tylko zagadkową artystkę, ale zmienia też historię fotografii.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum