kpb

Studencki Nocny Klub Filmowy: W gorsecie

STUDENCKI NOCNY KLUB FILMOWY #301
W GORSECIE (reż. Marie Kreutzer)
pokaz filmu i dyskusja
czwartek, 23 marca 2023, godz. 23.15
Kino Pod Baranamihttps://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13351_0.jpg

O postaci Elżbiety Bawarskiej, znanej jako Sisi, opowiadały już niezliczone filmy i seriale. Jednak żadna z tych produkcji nie przedstawiała słynnej władczyni tak odważnie, jak w filmie W gorsecie, który reprezentował Austrię w walce o Oscara. Ten niekonwencjonalny filmowy portret obejrzą uczestnicy Studenckiego Nocnego Klubu Filmowego w czwartek, 23 marca. Seans poprzedzi prelekcja, a po pokazie odbędzie się dyskusja. Bilety dla studentów: 16 zł.

Drapieżna, błyskotliwa, prowokująca, nowoczesna. Cesarzowa Sisi została przedstawiona w filmie W gorsecie w sposób, który zachwycił krytyków z całego świata. Dowcipne odwrócenie stereotypowej biografii filmowej i tradycyjnego dramatu kostiumowego - pisało Variety. Studium gniewu, w formie surowego, niewygładzonego obrazu rzeczywistości - zauważał The Guardian. W gorsecie to brawurowa zabawa historią i prawdziwymi losami Sisi, przywodząca na myśl głośną Marię Antoninę Sofii Coppoli.

W gorsecie to opowieść o słynnej władczyni u progu jej czterdziestych urodzin. Nazywana “najpiękniejszą monarchinią na świecie” nie radzi sobie najlepiej z upływem czasu i robi wiele, by utrzymać swoje ciało w idealnej formie. Byłam ciekawa, kim była Sisi, gdy miała 40 lat. Wtedy rozwinęła się w niej niechęć do wystąpień, przestała pokazywać twarz, nie chciała już pozować do obrazów - mówi w wywiadach reżyserka filmu, Marie Kreutzer.

W główną bohaterkę wcieliła się hipnotyzująca Vicky Krieps, dobrze znana polskim widzom z filmów Nić widmo i Wyspa Bergmana.

Film W gorsecie zostanie zaprezentowany w ramach Studenckiego Nocnego Klubu Filmowego - cyklu stworzonego z myślą o studentach. To najlepsze, najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne filmy z bieżącego repertuaru, prowokujące do nocnej dyskusji w studenckim gronie.

Gospodarzem spotkania wokół filmu będzie Krzysztof Wall -  student religioznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Po seansie na uczestników spotkania czeka darmowy szot w Klubie Betel (Pl. Szczepański 3).  


BILETY dla studentów: 16 zł


O FILMIE:

W GORSECIE | CORSAGE
(Marie Kreutzer) AT/LUX/DE/FR 2022, 113'

Austriacki kandydat do Oscara 2023
75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes: sekcja Un Certain Regard - Najlepsza aktorka (Vicky Krieps)
Europejska Nagroda Filmowa 2022: Najlepsza europejska aktorka roku (Vicky Krieps)
BAFTA 2023 - nominacje: Najlepszy film nieanglojęzyczny (Marie Kreutzer)


Piękna i charyzmatyczna Sisi po ponad dwóch dekadach ma już serdecznie dość spiętego świata austriackiej monarchii, a reprezentowanie cesarstwa to ostatnia rzecz, na którą ma ochotę. O wiele bardziej ekscytująca wydaje jej się dekadencja – wyrusza więc w wielką podróż po Europie, aby spotkać się z dawnymi przyjaciółmi (i rozniecić na nowe stare płomienie). Jednak dworskie obowiązki wzywają ją z powrotem, a jej próby uczynienia życia bardziej ekscytującym wywołują w Wiedniu szok i zgorszenie. Czy skandalistka Sisi wymyśli sposób na to, by mogła żyć tak, jak naprawdę chce?

 

ZWIASTUN:


PARTNERZY: 

 

             

    

 

PATRONI:


        

   

Bookmark and Share

archiwum