kpb

Wirtualny Studencki Nocny Klub Filmowy: Nie jestem twoim murzynem

Wirtualny Studencki Nocny Klub Filmowy:
NIE JESTEM TWOIM MURZYNEM (reż. Raoul Peck)
- wspólne wirtualne oglądanie & dyskusja
czwartek, 2 kwietnia 2020, godz. 21.00

 

 

#Zostańwdomu i bądź w kinie! 2 kwietnia zapraszamy studentów z całej Polski do udziału w kolejnej zdalnej odsłonie Studenckiego Nocnego Klubu Filmowego. Tym razem zmierzą się oni z nominowanym do Oscara, poruszającym dokumentem Nie jestem twoim murzynem. Wstęp do filmu oraz dyskusja po domowym seansie odbędą się za pośrednictwem platformy internetowej.


Kino to przede wszystkim miejsce spotkań, wokół którego skupia się społeczność wielbicieli X muzy, pragnących przeżywać emocje wspólnie z innymi. To przestrzeń dyskusji, zachęcającej do przemyśleń i refleksji oraz poznania bliżej innych miłośników filmu.
 

Mimo bezprecedensowych warunków, Kino Pod Baranami nie zawiesza swojej misji i organizuje serię internetowych spotkań filmowych, którym towarzyszą wirtualne prelekcje oraz dyskusje.


W czwartek, 2 kwietnia studencki Nocny Klub Filmowy zaprasza na kolejną wirtualną odsłonę swoich spotkań. Na domowych ekranach pojawi się wybrany w drodze głosowania dokument Nie jestem twoim murzynem Raoula Pecka. W niezwykle oryginalnej formie przedstawia on zmagania czarnoskórych obywateli USA z niesprawiedliwością i dyskryminacją. Narratorem filmu jest znany aktor, Samuel L. Jackson.
 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.


Profil Studenckiego Nocnego Klubu Filmowego na Facebooku (tam więcej informacji):
facebook.com/StudenckiNocnyKlubFilmowy


O FILMIE:


NIE JESTEM TWOIM MURZYNEM | I AM NOT YOUR NEGRO
(Raoul Peck) US/FR/BE/CH 2016, 94’


Black Film Critics Circle Awards 2016: wyróżnienie
MFF w Chicago 2016: najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
FF w Filadelfii 2016: Nagroda Publiczności
MFF w Toronto 2016: People's Choice Award
Festiwal Filmu Dokumentalnego w Salonikach 2016: Nagroda Amnesty International
DocAviv Film Festival 2017: wyróżnienie
MFF Jameson w Dublinie 2017: najlepszy film dokumentalny
Oscary 2017: nominacja do nagrody za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
MFF w Berlinie 2017: wyróżnienie Jury Ekumenicznego i Nagroda Publiczności w sekcji Panorama


W 1979 roku afroamerykański powieściopisarz i eseista James Baldwin napisał list do swojego agenta literackiego, w którym przedstawił projekt, nad którym wówczas pracował – książkę "Remember This House". Była to historia życia i następujących po sobie zabójstw trzech jego przyjaciół: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Baldwin nie dokończył książki przed swoją śmiercią w 1987 roku. Pozostawił zaledwie trzydzieści stron, a spadkobiercy pisarza powierzyli rękopis reżyserowi Raoulowi Peckowi. Postanowił on sfinalizować zarysowaną w  książce Baldwina historię, tworząc zbudowaną wokół jego słów filmową podróż przez historię Afroamerykanów. Zagłębił się w złożoną spuściznę życia i śmierci trzech wybitnych osobowości amerykańskiego ruchu antyrasistowskiego, które na trwałe zmieniły społeczny i polityczny krajobraz USA.

Peck zestawia liryczną retorykę Baldwina z bogatym materiałem archiwalnym, łączy przeszłość antyrasistowskich ruchów obywatelskich z teraźniejszym działaniem aktywistów z ruchu #BlackLivesMatter. Zadaje też pytania o reprezentację czarnoskórych w Hollywood i poza nim, snuje refleksję nad spuścizną przemocy na tle rasowym, która wciąż przenika USA. Zachęca do znalezienia głębszych powiązań pomiędzy życiem i zabójstwem trzech liderów ruchu walczącego z rasizmem, stawiając pytanie o definicję nie tylko bycia czarnoskórym w Ameryce, ale również bycia innym. Film jest epicką opowieścią o irracjonalnym stosunku do „Innego” i nie dotyczy tylko konfliktu rasowego w USA. Można by ten konflikt uznać za absurdalny, gdyby nie tragiczne skutki, jakie się z nim wiążą.

Narratorem filmu jest aktor, Samuel L. Jackson.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum