kpb

Siłaczki - pokazy specjalne (MOS)

SIŁACZKI (reż. Marta Dzido, Piotr Śliwowski)
- pokazy specjalne

14 i 17 grudnia 2018, godz. 17.30
Małopolski Ogród Sztuki

 


fot. Michał Wiśniowski

 

W dniach 14 i 17 grudnia zapraszamy do sali kinowej na Rajskiej na specjalne pokazy fabularyzowanego dokumentu Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego Siłaczki, zrealizowanego z okazji setnej rocznicy przyznania kobietom praw wyborczych w Polsce.  

 

28 listopada 1918 roku Józef Piłsudski podpisał dekret, dzięki któremu Polska jako jedno z pierwszych państw na świecie przyznała kobietom pełnię praw wyborczych. Siłaczki  to opowieść o działalności polskich aktywistek, której zwieńczeniem był ten właśnie moment w historii, choć ich nazwiska trudno znaleźć w podręcznikach. Dokument skupia się wokół losów kilku działaczek: Justyny Budzińskiej-Tylickiej - lekarki-społecznicy, która stanęła na czele słynnej delegacji do Piłsudskiego, Marii Dulębianki - pierwszej kandydatki do Sejmu czy Kazimiery Bujwidowej, dzięki której na Uniwersytet Jagielloński przyjęto pierwsze studentki. Film przedstawia również postać Pauliny Kuczalskiej - Reinschmit, która jako pierwsza wyodrębniła postulaty kobiece z kwestii narodowo-wyzwoleńczych czy sióstr Tułodzieckich: Anieli - organizatorki tajnego nauczania, skazanej na karę więzienia, i Zofii - założycielki pierwszego w Polsce związku zawodowego kobiet.
Siłaczki prezentują ich walkę w kontekście ówczesnych realiów obyczajowych, politycznych i ekonomicznych, które determinowały powstawanie ruchów społęcznych na ziemiach polskich. 

 

Z uwagi na znikomą ilość materiałów archiwalnych w postaci fotografii czy nagrań, twórcy wykorzystali fabularyzowane inscenizacje z udziałem statystek oraz aktorek m.in. Marii Seweryn (Amok, Boisko bezdomnych), Klary Bielawki (Niewinne, Fuga) czy Marty Ojrzyńskiej (seriale Artyści i Oficer). W filmie znalazły się fragmenty autentycznych przemówień, tekstów i odezw, pisanych przez bohaterki filmu.

O Siłaczkach opowiadają także badaczki historii kobiet, potomkinie bohaterek oraz spadkobierczynie ich idei - kobiety, dla których fraza Zofii Nałkowskiej: Chcemy całego życia! wciąż brzmi aktualnie i stanowi inspirację do podejmowania działań na rzecz równouprawnienia kobiet i sprawiedliwości społecznej.

 

HARMONOGRAM PROJEKCJI:

piątek, 14 grudnia
17.30
SIŁACZKI | SIŁACZKI
reż. Marta Dzido, Piotr Śliwowski, Polska 2018, 70’

 

poniedziałek, 17 grudnia
17.30
SIŁACZKI | SIŁACZKI
reż. Marta Dzido, Piotr Śliwowski, Polska 2018, 70’

 

Pokazy odbędą się w programowanej przez Kino Pod Baranami sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki (ul. Rajska 12).

 

BILETY wg cennika

* Bilety do nabycia w kasie w MOS (przed wejściem do sali kinowej), w kasach Kina Pod Baranami, oraz online. 

 

O FILMIE:

SIŁACZKI | SIŁACZKI
reż. Marta Dzido, Piotr Śliwowski, Polska 2018, 70’

Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety. Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych. Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym. Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana - nie bez powodu - papieżycą feminizmu. Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie. Mówiono im, że to nie pora na walkę o prawa kobiet. Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki - to o nich opowiada fabularyzowany dokument Siłaczki. O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą, bo – jak krzyczała Zofia Daszyńska - Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek: Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce!

 

ZWIASTUN:

 

WSPÓŁORGANIZATOR PROJEKCJI:

Bookmark and Share

archiwum