kpb

15 stron świata - pokaz filmu o Eugeniuszu Rudniku

wtorek, 23 czerwca 2015, godz. 19.00Zapraszamy na pokaz eksperymentalnego filmu dokumentalnego 15 stron świata.

Dokument stanowi próbę usłyszenia wzrokiem twórczości Eugeniusza Rudnika - pierwszego w Polsce realizatora muzyki elektroakustycznej.

Ten niezwykły film autorstwa Zuzanny Solakiewicz pokazywany był na licznych festiwalach na całym świecie, gdzie zdobył wiele nagród (m.in. na festiwalu w Locarno), a w 2014 roku otrzymał wyróżnienie specjalne w Międzynarodowym Konkursie Filmów o Sztuce na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty za stworzenie romantycznej wizji związków dźwięku i materii widzialnej oraz ambitne przedstawienie filozofii artysty.Bohaterem filmu jest Eugeniusz Rudnik - wybitny kompozytor i reżyser dźwięku, członek legendarnego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, który zrewolucjonizował pojęcie muzyki za pomocą pary nożyczek i taśmy magnetofonowej. Odkrył wartość kryjącą się w urwanych, odrzuconych dźwiękach na długo przed nastaniem epoki DJ’ów.

Podążając za rytmem architektury, ruchem ludzkiego ciała, pulsującym tętnem przyrody, dzięki seansowi filmu na nowo odkrywamy otaczającą nas rzeczywistość.

Choć film wyświetlany jest w technologii cyfrowej - zdjęcia zrealizowano na taśmie 16mm; w ten sposób realizatorzy chcieli złożyć hołd odchodzącej technice analogowej. Kilka miesięcy później, fabryka Fuji zaprzestała całkowicie produkcji taśmy filmowej.

Strona wydarzenia na Facebooku: TUTAJ
Oficjalna strona filmu: www.15corners.com
Strona filmu na Facebooku: TUTAJ


BILETY:
14 zł
(normalny)
12 zł (ulgowy/senior)


O FILMIE:

15 STRON ŚWIATA
| 15 STRON ŚWIATA
reż. Zuzanna Solakiewicz, Polska 2014, 79’ (in Polish with English subtitles)

Międzynarodowy Konkurs Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych w Belgradzie: Nagroda Główna
F.A.M.E - Film & music experience 2015: Nagroda Młodego Jury, Nagroda MUBI
MFF w Locarno 2014: Nagroda Główna Tygodnia Krytyki Filmowej
T-Mobile Nowe Horyzonty MFF 2014: Międzynarodowy Konkurs Filmy o Sztuce 2014 - Wyróżnienie Specjalne
MFF w Bratysławie: Wyróżnienie Specjalne

Eugeniusz Rudnik zrewolucjonizował pojęcie muzyki za pomocą pary nożyczek i taśmy magnetofonowej. Członek legendarnego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia odkrył wartość kryjącą się w urwanych, odrzuconych dźwiękach na długo przed nastaniem epoki DJ’ów. W czasach, gdy muzykę elektroniczną tworzyło się na sprzęcie rodem z naukowego laboratorium, pokazał jak za jej pomocą dotrzeć do drugiego człowieka i o nim opowiedzieć.

Ruchome obrazy ukazują cud, który spełnił się w epoce magnetofonów i zniknął wraz z nadejściem komputerów. Wyrażają zachwyt nad wspaniałą erą analogową i potrzebą eksperymentu - odkrywaniem nieznanych rejonów, badaniem granic, nieustannym szukaniem nowych środków wyrazu.

Reżyserem dźwięku jest Marcin Lenarczyk - DJ LENAR - który dwukrotnie gościł na organizowanym przez Kino Pod Baranami Festiwalu Filmu Niemego, tworząc muzykę na żywo do filmów niemych.

Film zostanie zaprezentowany z angielskimi napisami.

Od reżyserki (Zuzanna Solakiewicz):
Nie przypuszczałam, że „muzyka robotów” może być odzwierciedleniem ludzkiej duszy. Dopóki nie spotkałam Eugeniusza Rudnika. Zaczęłam zastanawiać się nad stworzeniem filmu będącego próbą interpretacji muzyki, a nie jej ilustracją. A gdyby tak zrobić film, w którym to dźwięk prowadziłby obraz? „15 stron świata” jest moją odpowiedzią na pytanie: jak pokazać dźwięk?


TRAILER:

Bookmark and Share

archiwum