kpb

7. Festiwal Kultury Rumuńskiej w Krakowie - program filmowy

7. FESTIWAL KULTURY RUMUŃSKIEJ W KRAKOWIE
- program filmowy
16 - 18 maja 2014

Rumuński Instytut Kultury zaprasza do Kina Pod Baranami na przegląd nowego kina rumuńskiego w ramach 7. Festiwalu Kultury Rumuńskiej. Festiwal odbędzie się w Krakowie w dniach 15-18 maja i ukaże różnorodne oblicza Rumunii i kultury rumuńskiej poprzez muzykę, literaturę, sztuki wizualne i film. W Kinie Pod Baranami pokazy filmowe w weekend 16-18 maja.

W ramach programu filmowego przedstawione zostaną trzy wybrane filmy rumuńskie zrealizowane w ostatnich latach: laureat Grand Prix MFF w Wilnie - Japoński piesek Tudora Cristiana Jurgiu, niezależna produkcja Gruszki na wierzbie w rezyserii Dana Chişu oraz zdobywca Nagrody Specjalnej Jury MFF w Rzymie - Quod Erat Demonstrandum Andreia Gruzsniczkiego. Blok uzupełni zestaw najciekawszych rumuńskich krótkich metraży.

Najmłodsi widzowie Festiwalu w ramach specjalnej odsłony cyklu Baranki Dzieciom, Baranki w Rumunii, będą mogli obejrzeć wybrane odcinki rumuńskiego serialu animowanego dla dzieci pt. Miaunel i Bălănel oraz wziąć udział w warsztatach plastycznych poświęconych kulturze i tradycji ojczyzny Drakuli.

Filmy wyświetlane w wersji oryginalnej z polskimi napisami.


PROGRAM:

piątek, 16 maja
21.15  JAPOŃSKI PIESEK
 | CÂINELE JAPONEZ
reż. Tudor Cristian Jurgiu, Rumunia 2013, 90’

sobota, 17 maja
21.15  QUOD ERAT DEMONSTRANDUM
 | QUOD ERAT DEMONSTRANDUM
reż. Andrei Gruzsniczki, Rumunia 2013, 107’

23.15  NOC RUMUŃSKICH FILMÓW KRÓTKICH, 58’

niedziela, 18 maja
11.00  BARANKI DZIECIOM: BARANKI W RUMUNII
MIAUNEL I BĂLĂNEL
| MIAUNEL SI BĂLĂNEL
reż. Horia Ştefănescu, Zaharia Buzea, Artin Badea, Rumunia 1974-1982, 45’
po seansie: warsztaty plastyczne dla dzieci

21.15  GRUSZKI NA WIERZBIE | ȘI CAII SUNT VERZI PE PEREŢI
reż. Dan Chişu, Rumunia 2012, 104’


BILETY:
14 zł
(normalny)
12 zł (ulgowy)
Noc Rumuńskich Filmów Krótkich: 10 zł
Karnet (4 seanse): 40 zł
Baranki Dzieciom (Baranki w Rumunii): 10 zł

Aby zarezerwować Karnet - prosimy o maila ( kasa@kinopodbaranami.pl ), telefon ( 12 423 07 68 ) lub info na Gadu-Gadu (GG 1: 5911809, GG 2: 41836732).


O FILMACH:

GRUSZKI NA WIERZBIE
 | ȘI CAII SUNT VERZI PE PEREŢI
reż. Dan Chişu, Rumunia 2012, 107’

MFF w Cleveland, MFF w Transylwanii
European Union Film Festival
Słodko-gorzka opowieść o tym, jak daleko można się posunąć, aby spełnić "rumuński sen". W kraju, w którym historie o szybkim zdobyciu majątku można usłyszeć na każdym kroku, wszyscy myślą, że jest to nie tylko możliwe, ale też bardzo proste. Film śledzi losy dwóch postaci: młodego człowieka, który mógł zostać bogaczem, wygrywając na loterii oraz mężczyzny w średnim wieku, który z powodu nieznajomości nowoczesnej technologii, daje się zwieść elektronicznemu spamowi. Piekielnie zabawna satyra społeczna zrealizowana własnym sumptem przez Dana Chişu.


JAPOŃSKI PIESEK | CÂINELE JAPONEZ
reż. Tudor Cristian Jurgiu, Rumunia 2013, 90’

MFF w Wilnie: najlepszy film
29. Warszawski Festiwal Filmowy: sekcja FIPRESCI - nagroda za debiut
Rumuńskie Nagrody Filmowe: najlepszy aktor - Victor Rebengiuc  
MFF w Kerala, MFF w Cleveland, MFF w Santa Barbara, MFF w San Sebastián
Prowadzona niespiesznie, na pozór prosta opowieść o ojcu i synu, którzy próbują pokonać dzielący ich dystans. Akcja filmu rozgrywa się na rumuńskiej wsi, portretowanej z dużą empatią i dbałością o detale. Costache Moldu wskutek powodzi traci żonę, dom i oszczędności życia. Mieszka teraz samotnie, jego życie jest monotonne, nie ma żadnych aspiracji. Po dwudziestu latach nieobecności i milczenia przyjeżdża do niego mieszkający w Japonii syn. To wydarzenie jest dla Costache'a szansą na przełamanie codziennej rutyny i rozpoczęcie nowego życia. Film nagrodzony na 29. Warszawskim Festiwalu Filmowym (2013) za “czułość w przedstawieniu bohaterów i świata”.


MIAUNEL I BĂLĂNEL | MIAUNEL ŞI BĂLĂNEL
reż. Horia Ştefănescu, Zaharia Buzea, Artin Badea, Rumunia 1974-1982, 45’

W roku 1974 w rumuńskiej telewizji pojawił się krótki film Magiczne bąbelki Zaharia Buzea, który dał początek serii Miaunel i Bălănel. Bajka opowiada o przyjaźni między psem i kotem. Szczeniak Bălănel i kotek Miaunel przyszli na świat, nie wiedząc, że z natury powinni się kłócić. Tymczasem żyją w zgodzie, co więcej, są najlepszymi przyjaciółmi i wspólnie przeżywają wiele przygód. Historia przyjaźni między tymi dwoma zwierzakami spodobała się dziecięcej publiczności tak bardzo, że do 1982 roku powstało aż 60 odcinków tej serii.


QUOD ERAT DEMONSTRANDUM | QUOD ERAT DEMONSTRANDUM
reż. Andrei Gruzsniczki, Rumunia 2013, 107’

MFF w Rzymie: Nagroda Specjalna Jury
Film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Pierwszy od 25 lat rumuński film zrealizowany w czerni i bieli jest nostalgicznym powrotem do lat 80. ubiegłego wieku. Rumunia, rok 1984. Genialny matematyk bez zgody władz publikuje artykuł w amerykańskim czasopiśmie naukowym, co wywołuje ciąg zdarzeń, które odmienią życie jego i jego najbliższego otoczenia. Bohater staje się obiektem śledztwa rumuńskich służb bezpieczeństwa. Andrei Gruzsniczki poprzez ascetyczne czarno-białe zdjęcia oddał w swoim filmie atmosferę ciągłej opresji, jaka towarzyszyła rządom Nicolae Ceauşescu.


NOC RUMUŃSKICH FILMÓW KRÓTKICH, całkowity czas trwania: 58’

FIŃSKA KROWA | VACA FINLANDEZĂ
reż. Gheorghe Preda, Rumunia 2012, 20’

Fane, kochający zwierzęta rolnik, sprzedaje krowę do muzeum sztuki współczesnej. Nie wie jeszcze, że wystawienie krowy w muzeum radykalnie zmieni jego życie. Film jest inspirowany twórczością Guillemo Vargasa - artysty, który w 2008 roku na Biennale w Hondurasie zaszokował oryginalną pracą - psem pozostawionym na śmierć głodową.

HORYZONT | ORIZONT
reż. Paul Negoescu, Rumunia 2012, 11’ (bez dialogów

MFF w Cannes: La Semaine de la Critique
Milano Film Festival
Jeśli rybak tajemniczo znika w głębinach Morza Czarnego i nie ma nikogo, kto mógłby go usłyszeć, czy wydaje z siebie krzyk?

WYSPA | INSULA
reż. Laurentiu Rusescu, Rumunia 2012, 27’

Dwoje młodych ludzi, wymarzony weekend oraz dziwny wioślarz, odkrywający przed nimi wspaniałe miejsce. Idylla niespodziewanie pryska... 


ORGANIZATOR:
Rumuński Instytut Kultury w Warszawie

Bookmark and Share

archiwum