kpb

Człowiek, który zabił Don Kichota

tytuł oryginalny: The Man Who Killed Don Quixote

reżyseria: Terry Gilliam
aktorzy: Adam Driver, Jonathan Pryce, Stellan Skarsgård, Olga Kurylenko

czas trwania: 132 min.
produkcja: Hiszpania/Belgia/Portugalia/Wielka Brytania 2018
premiera: 2018-08-10
język: angielski, hiszpański
napisy: polskie
in English and Spanish with Polish subtitles
info: e-kinopodbaranami.pl

fot. Diego Lopez Calvin

MFF w Cannes 2018: oficjalna selekcja
MFF w Monachium 2018: oficjalna selekcja
Nagrody Goya 2018: Najlepsza charakteryzacja (Sylvie Imbert, Amparo Sánchez (II) i Pablo Perona); Najlepsze kierownictwo produkcji (Yousaf Bokhari)
Po 25 latach walki z filmowymi wiatrakami Człowiek, który zabił Don Kichota – zwariowana komedia, a jednocześnie legendarny projekt współtwórcy Latającego cyrku Monty Pythona – wreszcie na ekranie!


Johnny Depp, Ewan McGregor, Jack O’Connell, Robert Duvall, Michael Palin… to oni pracowali nad projektem marzeń Terry’ego Gilliama, któremu niepokorny reżyser (Monty Python i Święty Graal, 12 małp, Fisher King, Parnassus) poświęcił 25 lat życia. Niejednokrotnie przeciwności losu krzyżowały jego plany i przerywały produkcję. Jednak Gilliam okazał się być nie tylko szalonym wizjonerem, ale i człowiekiem wielkiego uporu: pod koniec 2017 padł ostatni klaps na planie filmu. Jego długo wyczekiwana, ostateczna wersja trafiła prosto na finał MFF w Cannes 2018, gdzie widzowie zgotowali Gilliamowi najdłuższą w historii owację dla filmu zamykającego imprezę.


Ostatecznie w rolach głównych wystąpili: Adam Driver (Paterson), Olga Kurylenko (007 Quantum of Solace), Jonathan Pryce (Nieustraszeni bracia Grimm, serial Gra o tron) oraz Stellan Skarsgård (Nimfomanka, Dziewczyna z tatuażem). Człowiek, który zabił Don Kichota to nieopowiedziana dotąd, alternatywna wersja historii błędnego rycerza i jeden z najbardziej oczekiwanych filmów w historii kina. Po ćwierćwieczu rozpoczynania i przerywania, kręcenia i odkręcania, film w tradycji najbardziej zwariowanych i zupełnie nieprzewidywalnych komedii Latającego cyrku Monty Pythona wreszcie trafia na ekrany kin.


Znudzony reżyser reklam (Driver) zostaje wysłany na plan filmowy do Hiszpanii. Na skutek zaskakującego zbiegu wydarzeń trafia do małej wioski, gdzie jeden z mieszkańców (Pryce) żyje w przekonaniu, że jest… Don Kichotem. Obu bohaterów połączy wkrótce seria zwariowanych przygód, które jednemu z nich pozwolą przewartościować swoje życie, a drugiemu zrealizować pozornie nierealne marzenia.

 

| Toby, a disillusioned advertising executive, becomes pulled into a world of time jumping fantasy when a Spanish cobbler believes him to be Sancho Panza. He gradually becomes unable to tell dreams from reality.


 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share