kpb

Klimt & Schiele. Eros i Psyche

tytuł oryginalny: Klimt & Schiele - Eros and Psyche

reżyseria: Michele Mally

czas trwania: 90 min.
produkcja: Włochy 2018
język: włoski
napisy: polskie
in Italian with Polish subtitles
info: Sztuka na ekranie

Skandale, marzenia i obsesje na kinowym ekranie.

Film dokumentalny Klimt i Schiele. Eros i Psyche, opowiada o tym niezwykłym momencie dla sztuki, literatury i muzyki, w którym krążą nowe idee, Freud odkrywa popędy psychiki, a kobiety zaczynają walkę o uzyskanie niezależności.

Gdy zamiera ryk armat I Wojny Światowej, w Wiedniu, w sercu Europy Środkowej, kończy się złoty wiek. Imperium austro-węgierskie zaczyna się rozpadać. W nocy z 31 na 31 października 1918 roku umiera Egon Schiele. To jeden z 20 milionów zgonów spowodowanych przez zabójczą grypę „hiszpankę”. Umiera patrząc na niewidzialne zło twarzą w twarz, w jedyny możliwy sposób: malując swój autoportret. Ma zaledwie 28 lat, trzy dni wcześniej zmarła jego żona w ciąży. A dopiero co odbyła się jego pierwsza wystawa – celebracja nowej idei malarskiej, która przedstawia niepokój i pragnienia ludzkości – 19 obrazów olejnych i 29 rysunków, wcześniej uważanych za pornograficzne. Kilka miesięcy wcześniej zmarł jego nauczyciel i przyjaciel, malarz – symbolista Gustav Klimt. Od przełomu wieków zasadniczo zmienił on pojęcie sztuki i stworzył nowy prąd artystyczny: secesję.

| Taking place across five stunning exhibitions with never-before-seen access, Klimt & Schiele: Eros and Psyche recounts the Vienna of Klimt and Schiele – a magical moment for art, literature and music, in which new ideas are circulated.


Bookmark and Share