kpb

62. KFF: Short Matters. Krótkie filmy roku 2: Z ukrycia + Dalej jest dzień + W strumieniu słów + Aktualności + Wcisnąć w razie paniki


info: 62. Krakowski Festiwal Filmowy

SHORT MATTERS. KRÓTKIE FILMY ROKU 2 | SHORT MATTERS. SHORT FILMS OF THE YEAR 2 (87')


Z UKRYCIA | HIDE
(Daniel Gray) HU/FR/CA 2022, 11' | A

Raz, dwa, trzy – szukasz ty! A gdyby schować się tak, żeby nikt cię już nigdy nie znalazł? Na taki pomysł wpada jeden z braci podczas domowej zabawy w chowanego. Zamknięty w szafie, przez lata obserwuje życie swojej rodziny tylko przez szparę w drzwiach. Przygnębiająca i klaustrofobiczna animacja pokazuje problem izolacji, poczucia samotności czy zanikających więzów rodzinnych. Metaforycznie przedstawia także współczesne relacje podtrzymywane przez media społecznościowe, dzięki którym widzimy na bieżąco życie naszych bliskich, ale w nim nie uczestniczymy.

 

DALEJ JEST DZIEŃ | BEYOND IS THE DAY
(Damian Kocur) PL 2022, 26' | F

Czarno-białe zdjęcia, naturszczycy w głównych rolach i mały realizm polskiej prowincji w dobie kryzysu uchodźczego. Paweł jest samotnym mężczyzną, który pracuje na małym promie rzecznym. Nikt go właściwie nie odwiedza, dzień po dniu mija mu na tych samych czynnościach, aż na jego drodze staje Mohammad, nielegalny imigrant. Paweł postanawia mu pomóc. W końcu jest ktoś, z kim może porozmawiać. To kolejny film Damiana Kocura, twórcy znanego z pracy z aktorami-amatorami, wielokrotnie goszczącego już w Krakowie.

 

W STRUMIENIU SŁÓW | IN FLOW OF WORDS
(Eliane Esther Bots) NL 2022, 22' | D

W strumieniu słów opowiada historie trzech tłumaczy Międzynarodowego Trybunału Karnego dla krajów byłej Jugosławii. Tłumaczyli przerażające zeznania świadków, ofiar i sprawców, nigdy nie zdradzając własnych emocji, uczuć czy osobistych historii. W odróżnieniu od pracy w trybunale, w tym filmie ich opinie i doświadczenia są w centrum uwagi. Nominacja do EFA 2021 otrzymana na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno.

 

AKTUALNOŚCI | THE NEWS
(Lorin Terezi)AL/ES 2022, 15' | F

Kobieta, która niedawno wyszła za mąż, mieszka ze swoimi teściami, podczas gdy jej mąż pracuje w sąsiedniej Grecji. Pewnego dnia znajduje on trupa, a całe miasteczko walczy o to, aby wystąpić w relacji telewizyjnej. Nominacja do EFA 2021 otrzymana na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych na Cyprze.

 

WCISNĄĆ W RAZIE PANIKI | PUSH THIS BUTTON IF YOU BEGIN TO PANIC
(Gabriel Böhmer) GB 2022, 13' | A

Bartholomew Whisper poszedł dziś do lekarza. Następnie udał się na spotkanie z pracownikami administracji nalegającymi na eksperymentalną operację i samotnymi urządzeniami MRI. Ale przynajmniej powiększająca się dziura w jego głowie wypiękniała. Nominacja do EFA 2021 otrzymana na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rydze.

 

Zakup biletu online na stronie 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

 

Pokaz w ramach 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Bookmark and Share