kpb

62. KFF: Jerzy Hoffman – dokumentalista


info: 62. Krakowski Festiwal Filmowy

JERZY HOFFMAN – DOKUMENTALISTA | JERZY HOFFMAN - DOCUMENTALIST (96')


CZY JESTEŚ WŚRÓD NICH?!
(Jerzy Hoffman) PL, 8' | D

Debiut duetu reżyserskiego Jerzy Hoffman–Edward Skórzewski. Czy jesteś wśród nich?! to cięta satyra na skłonności naszych rodaków do nieszanowania dobra wspólnego, lekceważenia zasad bezpieczeństwa, bałaganiarstwa, niechlujstwa, wandalizmu. Opłakane skutki tych przywar ukazane są w dowcipnie zainscenizowanych epizodach, którym towarzyszy zgryźliwy komentarz. W tle – stolica z lat 50. XX wieku.

 

UWAGA, CHULIGANI! | IT'S THE HOOLIGANS!
(Jerzy Hoffman) PL, 12' | D

W inscenizowanych ujęciach na warszawskich ulicach i w kawiarniach ukazani zostają młodzi ludzie, którzy nadużywają alkoholu, rabują, dopuszczają się rozboju i w końcu zabójstwa. Ten filmowy plakat nie jest jednak oskarżeniem wobec bandyckich grup. Jak inne filmy „czarnej serii” wykazuje on bezradność komunistycznego państwa, którego władze poświęcają młodym ludziom nie dość uwagi. Zrealizowany został z pełną wiarą w możliwość systemowej zmiany. Choć Uwaga chuligani! powstawał jako dokument, to współczesny widz może mieć trudności z taką jego klasyfikacją. Jest on bowiem w całości inscenizowany, zrealizowany środkami typowymi dla filmu fabularnego. Dynamiczną opowieść porządkuje niemal nieustannie płynąca zza kadru, silnie nacechowana emocjonalnie narracja.

 

DZIECI OSKARŻAJĄ
(Jerzy Hoffman) PL, 10' | D

Dzieci oskarżają to, obok Uwaga chuligani (1957), najważniejszy film „czarnej serii” wyreżyserowany przez Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego. Autorzy napiętnują w nim społeczną plagę pijaństwa. W finale, w stricte dokumentalnej sekwencji, ukazują najbardziej dojmujące jej skutki – pełne bólu i okaleczone twarze dzieci alkoholików. Zgodnie z konwencją „czarnej serii” twórcy filmu obficie posługują się komentarzem i swobodnie łączą wątki dokumentalne z fabularnymi. Cztery inscenizowane historie zderzone zostają z ujęciami zarejestrowanymi w przedszkolach, na placach zabaw i w domach dziecka.

 

SOPOT 1957
(Jerzy Hoffman) PL, 16' | D

Głęboki oddech wolności i radości życia po koszmarze stalinizmu. Oto, czym jest ten bezpretensjonalny reportaż z letnich wakacji w popularnej nadmorskiej miejscowości. Składa się głównie z rodzajowych scenek, w których kamera podpatruje wczasowiczów o różnych porach dnia w obleganych latem miejscach Sopotu: na plaży, molo, deptaku, w kawiarniach, domach wczasowych, salonach urody, na parkiecie do tańca w Grand Hotelu. W połączeniu z komentarzem Stefanii Grodzieńskiej, czytanym przez Jerzego Wasowskiego, scenki nabierają humorystycznego, dobrotliwie ironicznego zabarwienia.

 

PAMIĄTKA Z KALWARII
(Jerzy Hoffman) PL, 14' | D

Dokument etnograficzny ukazujący obchody Misterium Męki Pańskiej w sanktuarium oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, zwanej Polską Jerozolimą. Tradycja uroczystości Wielkiego Tygodnia, z masowym uczestnictwem pielgrzymów, sięga XVII wieku. Kalwaria - zespół kościołów i kaplic symbolizujących stacje Drogi Krzyżowej, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest Pomnikiem Historii Polski. Filmowcom udało się uchwycić stan uniesienia pielgrzymów i społeczny fenomen pielgrzymki. W zbliżeniach można dostrzec niemal przeanielenie zwykłych śmiertelników, ale też wspólnotę wiernych.

 

DWA OBLICZA BOGA
(Jerzy Hoffman) PL, 16' | D

Dokument poświęcony Stolicy Bożej i Barankowej, sekcie rdzennie polskiego ruchu religijnego, z własną interpretacją Pisma Świętego i poparciem dla socjalistycznego państwa. Wyznawcy zrzeszeni w Stolicy Bożej i Barankowej pochodzili z małych miejscowości, często doświadczeni chorobą lub samotnością. Chociaż stali się ofiarami fałszywego przewodnika, kamera nie szydzi z ich uduchowienia, pracy na rzecz wspólnoty, autentycznej potrzeby uwznioślenia życia wewnętrznego i społecznego. Przeciwnie, jawią się jako osoby autentycznie przepełnione duchem świętym.

 

POCZTÓWKI Z ZAKOPANEGO
(Jerzy Hoffman) PL, 12' | D

Zakopane to zimowa stolica Polski, gdzie Marszałkowska przechodzi płynnie w Krupówki. Na zakopiańskiej trasie WZ spotykają się Wszyscy Znajomi. Komentarz lektora dodaje reportażowi pikanterii z uwagi na jego dwuznaczność – męską perspektywę urlopu w Zakopanem. Autostop, widoki z Gubałówki, taternictwo – wszystko to, jak się okazuje, może być okazją do poznania pięknej turystki. Narty to tylko jedna z wielu rozrywek. Ponadto opalanie, brydż, alkohol, tańce i kino. Przewodnikiem po Zakopanem jest Kazimierz Rudzki, aktor i konferansjer, gwiazda teatru i kabaretów: Szpak, Wagabunda, Pod Egidą.

 

JARMARK CUDÓW
(Jerzy Hoffman) PL, 8' | D


Dokument etnograficzny niezwykłej urody, ukazujący handlarzy drobnym towarem na jarmarkach. Makatki, maść na odciski, obieraczki do warzyw, zabawki, serca z piernika i obwarzanki. Handlarze zachwalają swój skromny towar w sposób, którego mogliby im pozazdrościć zawodowi artyści – z fantazją i humorem. Dzięki temu zbiera się wokół ich stoisk zaciekawiona klientela. Sprzedaż zamienia się w widowisko.

 

 

Zakup biletu online na stronie 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

 

Pokaz w ramach 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Bookmark and Share