kpb

Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywistości

tytuł oryginalny: We Met in Virtual Reality

reżyseria: Joe Hunting

czas trwania: 91 min.
produkcja: Wielka Brytania 2022
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: Millennium Docs Against Gravity

FF Sundance 2022 - nominacja: Główna Nagroda Jury - Udział w konkursie na najlepszy zagraniczny film dokumentalny (Joe Hunting)
Millennium Docs Against Gravity 2022 - nominacja: Nagroda Millennium - Udział w konkursie głównym (Joe Hunting)


Ten rewolucyjny film powstał w całości w wirtualnej rzeczywistości i dokumentuje emocje uczestników oraz zażyłość tworzonych w tym świecie związków, w nowym ruchu społecznym, wyrosłym z komunikacji online. Reżyser przez dwa lata dokumentował podróż po VRChacie, który jest społeczną platformą wirtualnej rzeczywistości.


W tym równoległym świecie każdy może być kim chce i występować pod postacią awatara. Wszyscy znajdą tu coś dla siebie: można się wygłupiać i uciekać od odpowiedzialności albo pozorować i przeżywać własną śmierć. To również miejsce na rozwój i wybuch uczuć czy na naukę.


Reżyser trafnie wybiera swoich bohaterów spośród użytkowników, którzy rozkwitają na nowo w VR i przekraczają swoje ograniczenia w świecie, w którym wszystko jest możliwe. Podróżujemy przez bajkowe przestrzenie i miejsca, towarzysząc parom żyjącym w rzeczywistym świecie osobno. Odwiedzamy lekcje języka migowego i cały czas jesteśmy konfrontowani z pytaniami o ekspresję osobowości, tożsamość, żal, zdrowie psychiczne oraz wiele innych głębokich, ludzkich doświadczeń. Chociaż bohaterów obserwujemy pod postaciami np. Kermita i innych fikcyjnych bohaterów, nie osłabia to przekazu.


| We Met in Virtual Reality is a pioneering documentary filmed entirely inside the world of VR, formed by an intimate collage of stories exploring the burgeoning cultural landscape of VRChat, whilst the physical world faced isolation in the COVID-19 lockdown. Filmmaker Joe Hunting uses a poetic vérité language to create empathy with five protagonists represented by their virtual personas, demystifying the emotional and physical presence existing inside social VR communities.


Prezentowany w ramach Weekend z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity.

Bookmark and Share