kpb

Każdy ma swoje lato (Everyone Has a Summer)

tytuł oryginalny: Każdy ma swoje lato

reżyseria: Tomasz Jurkiewicz
aktorzy: Nicolas Przygoda, Anita Poddębniak, Maciej Grzybowski, Sandra Drzymalska, Tadeusz Łomnicki, Alina Chechelska

czas trwania: 77 min.
produkcja: Polska 2020
premiera: 2021-03-12
język: polski
napisy: angielskie
in Polish with English subtitles

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2020 – Wyróżnienie w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych (Sandra Drzymalska)


Kameralna opowieść o młodzieńczym buncie, pierwszej miłości i rodzinnej tajemnicy.


Akcja debiutanckiego filmu Tomasza Jurkiewicza rozgrywa się w niewielkim, konserwatywnym miasteczku niedaleko Krakowa. Pogrążoną w marazmie lokalną społeczność niespodziewanie budzi przyjazd młodej, zbuntowanej dziewczyny, który burzy uczuciowy spokój trzypokoleniowej rodziny.  


Agata przyjeżdża do Trzebini gotować na oazie. Zakochuje się w niej siedemnastoletni Mirek, syn miejscowej organistki, a jego cierpiący na demencję dziadek widzi w dziewczynie kochankę z młodości. Mirek postanawia wykorzystać postępującą chorobę dziadka, by się zbliżyć do Agaty. Odkrywanie wzajemnych uczuć prowadzi do ujawnienia pilnie strzeżonej przez matkę Mirka rodzinnej tajemnicy. 


Choć nie jest to autobiograficzna historia, ceniony dokumentalista Tomasz Jurkiewicz opowiada w swoim fabularnym debiucie o miejscu i środowisku, które dobrze zna. Konfrontując wartości, z dużą empatią odmalowuje senny krajobraz prowincji, w którym prawdziwe uczucie oraz spotkanie bratniej duszy są na wagę złota. 


Jak mówi reżyser filmu: Niepisana zasada mówi, że pierwszy film trzeba nakręcić o środowisku, które najlepiej się zna. Dlatego osadziłem jego akcję w Trzebini – miasteczku niedaleko Krakowa, w którym się wychowałem. Choć nie jest to autobiograficzna historia opowiada o ludziach, których znam najlepiej i problemach, które są mi bliskie. Moimi bohaterami są zwyczajni – niezwyczajni mieszkańcy prowincji tęskniący za prawdziwymi uczuciami, zrozumieniem i spotkaniem bratniej duszy, którzy często zapominają, że naprawę świata trzeba zacząć od siebie.

 

| Rebellious Agata arrives at a small town to cook for the Oasis. 17-year-old Mirek, a son of the local organist, falls in love with her. The girl reminds his dementia-ridden grandfather a lover from his younger days. Mirek uses grandpa’s illness to get closer to Agata. While the two discover their mutual feelings, a family secret deeply hidden by Mirek’s mother suddenly comes to light.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share